Göztepe koşar adım

Göztepe, ‘Arap Atı’ gibi, sonradan açılıyor, gücünü gösteriyor. Birinci Ligin başlarında sonuçlar iyi değildi, İzmir’e deplasman yapan takımlar kazanıp gidiyor, Göz-Gözler de Puan Cetvelinin altlarında tehlikeli sularda yüzüyordu. Ama son 6 hafta müthiş bir çıkış yaptı, 5 galibiyet, 1 beraberlik alarak Play-off iddiası yarattı, hatta doğrudan Süper Lige çıkma umutlarını tazeledi. Gürsel Aksel Stadındaki son maçta, Bandırmaspor gibi güçlü ve iddialı rakibini 3-1 yenerek harika bir galibiyet aldı, puanını da 30’a yükseltti. Belki çok iddialı bir yorum sayılabilir ama Göz-Gözler, ilk 2’den veya 3. sıradan Süper Lige çıkabilir. Yeni statüye göre, ligi ilk iki sırada bitiren takımlar direkt Süper Lige yükseliyor. Üçüncü sırada tamamlayan ekip ise, 4, 5, 6 ve 7.sırayı alan takımların oynayacağı play-off’u birinci bitirenle karşılaşıp, kazanarak Süper Lige yükselen 3. takım unvanını alıyor.

Göztepe’nin bu haftaki Gençlerbirliği deplasman maçı çok önemli. Çünkü Başkent ekibi, transferi açarak 11 yeni oyuncu aldı. Göztepe kazanırsa iddiası daha da artar. Sarı-kırmızılıların Süper Lig hedefine ulaşmasının yolu özellikle Ege’den geçiyor.

Altay, Altınordu, Manisa FK ve Denizlispor maçlarından alacağı sonuçlar kaderini çizecek. Futbolda eskiden beri gelen bir söylem var. ‘Atanla, tutanın iyiyse korkma’ derler. Yasin Öztekin, güzel ve beceri isteyen golleriyle takımını sırtlıyor, hedefe götürüyor. Genç kaleci Arda Özçimen de yaptığı kurtarışlarla herkesi hayran bırakıyor.

 Ancak Göztepe’nin başarılarında yine aslan payı muhteşem taraftarına. Erzurum’a bile giderek tezahüratlarıyla takımlarını kazandırdılar ya, helal olsun. Nüfusu 6 milyonu aşan İzmir’in Süper Ligde bir temsilcisi olmasın, utanç verici. Altay ile Altınordu’nun bu şansı yok. Bari Göztepe başarsın.