Korudağ, kapasitesini her sene ikiye katlayarak büyüyor

Korudağ Zeytin Çiftliği Alsancak Mağaza Yetkilisi Özlem Sarnıç, akredite laboratuarlarda test edilerek piyasaya sunulan erken hasat soğuk sıkım ve natürel sızma zeytinyağlarının uluslararası alanda da talep gördüğünü söyledi.

Yaklaşık 500 dönüm arazide 25 bin ağaç barındıran Korudağ Zeytin Çiftliği, ödüllü yağlarının arasına yeni ürünü lavanta kokulu zeytinyağı sabununu ekledi. Hasat ve üretim şekli itibariyle benzerlerinden ayrılan Korudağ Zeytin Çiftliği’nde toplandıktan sonra 4 saat içinde ve ısıya maruz kalmadan sıkıma giden ürünler, hem polifenol hem de antioksidan kapasitesi bakımından yüksek değerlere ulaşıyor. Genç ağaçların büyümesi ile birlikte üretim kapasitesi her yıl iki kat artmaya başlayan Korudağ Zeytin Çiftliği’nde ihracatta gündemdeki yerini aldı.
Eylül ayı sonunda erken hasat soğuk sıkım üretim yapan Korudağ Zeytin Çiftliği, zeytinler henüz yeşilken toplayıp 4 saat içinde sıkıma alıyor. Tüm üretim 24 derecenin altında ısıya maruz kalmadan yapılıyor. Bekletilmeden sıkılan üründe besin ve polifenol değerleri, antioksidan kapasiteleri artıyor. Ekolojik olarak çevre dostu olan ve çift faz çalışan zeytinyağı üretim tesisi İtalyan Pieralisi’nin en büyük özelliği, zeytin hamur halindeyken 30-40 dakika gerektiren süreyi 70 saniyede tamamlaması. Bu da hamurun içinde oluşabilecek alkilesterin olumsuz etkilerinin ve şeker fermantasyonunun önüne geçerek daha kaliteli ve hoş kokulu bir yağ elde edilmesini sağlıyor.

Akredite laboratuvarlar analiz ediyor

Halen iki ürünlerinin bulunduğunu belirten Korudağ Zeytin Çiftliği Alsancak Mağaza Yetkilisi Özlem Sarnıç, birçok ödüle değer görülmüş Harvena ve Edra markalı ürünlerinin yanına zeytinyağı sabunu eklediklerini söyledi. Gemlik ağaçlarından toplanan zeytinlerle elde edilen Harvena’nın bu sezon 0.2 serbest asit 404 polifenol kapasitesine, Edremit türü zeytinlerden elde edilen Edra’nın ise 0.5 asit ve 300 polifenol oranına sahip olduğunu belirtti. Her iki ürününde aynı üretim şekline sahip sadece meyvelerin değişik olduğunu ifade eden Sarnıç, “Ürünlerimiz erken hasat soğuk sıkım ve natürel sızma. Ürünlerimiz meyvemsi kokusuyla ağızda hoş bir tat bırakır, daha çok çiğ tüketim için tercih edilir. Üretim aşamasında süreci hızlandıran ekipmanlarımız ile meyvenin içinde bulunan alkil esterin olumsuz sonuçlarını engelleyerek üretim yapıyoruz. Tüketiciyi doğru ve eksiksiz bilgilendirmek için akredite kuruluşlar tarafından yapılan kapsamlı laboratuvar sonuçlarını, her sene yapılan analiz sonuçlarını kurumsal web sitemiz www.korudag.com.tr’dan müşterilerimizle paylaşıyoruz” dedi.
Tadım, sunum ve tanıtımın yapıldığı, üretim süreci ve ürünlerle ilgili kapsamlı bilgiler verilen butik mağaza konsepti ile iyi bir dönüş aldıklarına dikkat çekerek ilerleyen günler içerisinde farklı lokasyonlarda mağazalar açma hedefleri olduğunu vurgulayan Özlem Sarnıç, “Genç ağaçların büyümesiyle her yıl üretim kapasitesi neredeyse iki kat artıyor. Üretim kapasitesi arttıkça mağazalar çoğalarak ihracata yönelim başlayacak.
 
Tüketiciye doğru ve şeffaf bilgi
 
Alsancak’ta bulunan butik mağazada detaylı bilgi alan müşterilerimiz tadım ve alışveriş yapabiliyor. Mağazamıza gelen müşterilerimiz Korudağ’ın nasıl bir üretim sürecine sahip olduğu hakkında tam kapsamlı olarak buradan bilgi sahibi oluyorlar. Müşterilerin daha detaylı bilgi sahibi olarak ayrılmaları için yüksek efor sarf ediyoruz, bunun yanısıra sanal market satışımızla da müşterilerimize sadece bir dokunuş uzağız” şeklinde konuştu.
 
“Yeni ürün zeytinyağlı sabun raflarda yerini aldı”
 
Türkiye yağ pazarında şu an Harvena ve Edra markalı ürünleriyle yer alan Korudağ Zeytin Çiftliği, ürünleri arasına yeni bir soluk getirerek Lavantalı Zeytinyağı sabunu üretti. El, vücut ve saç kullanımına uygun olan 100 gramlık tamamen doğal sabun kendi zeytinyağları ile üretildi. Kokusunu içinde barındırdığı gerçek lavanta çiçeklerinden alan ve oldukça büyük talep gören zeytinyağlı sabun, Harvena ve Edra Zeytinyağları’nın arasında raflardaki yerini aldı.
 
“Ürün arttıkça ihracata ağırlık vereceğiz”
 
Doğru şekilde doğru ürünle doğru yerlere ulaşmak istediklerini dile getiren Özlem Sarnıç, “Yoğun bir ilgi gören web sitesi ile Türkiye’nin her yerine ürün gönderiyoruz. Yayınladığımız farklı bilgi ve içeriklerimizle beraber sosyal medyadan da ulaşan müşterilerimiz oluyor. 2022 yılında ilk ihracatımızı gerçekleştirdik, bunun akabinde farklı talepler görmeye başladık. Genç ağaçlarımızın büyümesi, mahsulümüzün artmasıyla orantılı olarak ihracatımızı artıracak farklı hedeflerimiz var” ifadelerini kullandı.
 
Japonya ile Olive İstanbul’da gövde gösterisi

Korudağ Zeytin Çiftliği, bu sene dünyanın en prestijli zeytinyağı yarışmaları arasında gösterilen Japonya’da ki Japan Olive Oil Prize ve Zeytinyağı Akademisi’nin düzenlediği Olive İstanbul Naturel Sızma Zeytinyağı yarışmasına katılacak. Japonya’daki yarışmaya Harvena ile Olive İstanbul’a ise Harvena ve Edra birlikte katılacak. 
 
Zeytinyağı nasıl saklanmalı?
Zeytinyağının ısı ve ışığa maruz kalmaması gerektiğine dikkat çeken Sarnıç, hava ile teması kesilerek karanlık bir yerde oda sıcaklığında saklanması, bozulma olmasa da besin değerlerinde hafif bir azalma olan zeytinyağının açıldıktan sonra 3 ay içinde tüketilmesi gerektiği bilgisini verdi.