Popüler uygulamaları birer birer tarihe karışıyor

Dijital teknoloji tarihinde büyük umutlarla yola çıkan ve kısa zamanda popüler olan bazı uygulamalar istikrarı sağlayamayarak kapanmak zorunda kaldı.

Pek çok teknoloji daha üst ve gelişmiş modelleri sebebiyle yerini yeni teknolojilere bırakırken bazı teknolojik cihaz ve uygulamalar ise başlangıçta büyük umutlarla yola çıkmasına rağmen sonrasında ya gereken ilgiliyi göremeyerek yok oldu ya da kullanımları büyük oranda azaldı.

Kullanımı sona eren uygulamalar listesine bu hafta Google Stadia ile bir yenisi daha eklenmiş oldu. Google’ın oyun bilgisayarlarının ve konsollarının tahtını sallamak için hayata geçirdiği bulut tabanlı oyun hizmeti Google Stadia, bekleneni verememesi sonrası kapandı. Büyük umutlar bağlanan ve ilk kez açıklandığında oyun ekosistemini büyük oranda değiştireceği düşünülen proje, tarihteki başarısız girişimler arasına adını yazdırmış oldu.

Bugüne kadar pek çok uygulama çeşitli sebeplerle kapandı. Bu uygulamalar arasında en dikkati çekici olanlardan biri Vine uygulamasıydı.

2013 yılında yayın hayatına başlayan uygulama, kullanıcılarına 6 saniyelik video çekme olanağı sunuyordu. Uygulama yayın hayatına ilk çıktığından itibaren büyük ilgi görürken bugüne ulaşan pek çok komedyen için de ilk çıkış kapısı oldu.

Ancak uygulama Instagram ve Snapchat gibi uygulamaların popülerliğinin artması ve Twitter’ın küçülmeye gitme kararıyla 2017 yılında kapatılmıştı. Ünlü milyarder iş adamı Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla uygulamanın yeniden yayına başlayabileceği söylentileri de sık sık gündeme geliyor.

2015 yılında uygulama mağazalarında yerini alan hemen ardından kullanıcıların vazgeçilmez uygulamalarından biri haline gelen Periscope, canlı yayında görüntülü sohbet imkanı vermesi özelliği ile ön plana çıkıyordu.

Kurulduktan itibaren 10 gün içinde 1 milyon, 4 ay sonra da 10 milyon aktif kullanıcıya ulaşan şirket zamanla kullanıcı sayısını hızla kaybetmeye başladı. Twitter bünyesinde faaliyet gösteren şirket, 2021 yılında ise maliyetlerdeki artış sebebiyle kapanmak zorunda kalındı.

Başarısızlığa uğrayan en ilginç girişimlerden biri de Microsoft’un Twitter için tasarladığı chatbot Tay oldu.

Microsoft Tay’i Twitter’da kullanıcılarla sohbet etmesi için tasarlayarak 2016 yılında aktif hale getirdi. Tay aktif hale geldikten çok kısa bir süre sonra diğer kullanıcılardan öğrendiği ırkçı ifadeleri kendisi de kullanmaya başlayınca, aktif hale geldikten 16 saat sonra kapatılmak zorunda kalındı.