Finlandiya’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine ilişkin "Farklı bir mesaj verebiliriz" açıklamasına Helsinki yönetiminden yanıt geldi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç ile birlikte NATO’ya üyelik sürecini devam ettirmeye bağlı olduklarını dile getirdi. Haavisto, Üyeliklerinin en geç temmuz ayında gerçekleşmesini umduklarını söyledi.

Helsinki’de düzenlediği basın toplantısında, “En büyük arzumuz, İsveç ile birlikte NATO’ya katılmaktır” diyen Haavisto, “Temmuz ayında Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesini, önemli bir kilometre taşı olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

Dün İsveç ve Finladiya Dışişleri Bakanları, NATO üyelik süreçlerine dair açıklamalarda bulunmuştu. İsveç hükümetinin bu yaz NATO’ya katılma konusunda ümitli olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Tobias Billström, “Vilnius’taki NATO zirvesini düşünüyoruz” diyerek temmuz ayında Litvanya’nın başkentinde yapılacak zirveye işaret etmişti. Billström, şöyle devam etmişti: “NATO süreci duraksamadı. Hükümet Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan mutabakatı uygulamaya devam ediyor. Ama üyeliğin ne zaman onaylanacağı Türkiye’nin vereceği bir karar.”