Haiti’de polisler isyan etti

Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’te polisler, hükümetin harekete geçmemesi üzerine isyan etti.

Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’te 10’dan fazla mesai arkadaşları çeteler tarafından öldürülen polisler, isyan edip, sokak eylemleri düzenledi.

İsyancı polisler, hükümeti çetelere karşı harekete geçmemekle suçluyor.

100’den fazla gösterici, sokaklara barikat kurdu, lastik yaktılar, güvenlik kameralarını tahrip ettiler ve araçlara zarar verdiler.

Haiti medyası, bazı isyancı polislerin başbakanlık konutuna girdiğini ve uluslararası havaalanına girmeye çalıştıklarını bildirdi.

Haiti Ulusal Polis Memurları sendikası, yılbaşından bu yana çeşitli polis karakollarına düzenlenen saldırılarda 14 polisin öldüğünü söylüyor.

Polise göre sadece Çarşamba günü çıkan bir çatışmada 7 polis memuru öldürüldü.

Çok sayıda sivil ve öfkeli polis memuru başkentteki eylemde, ülkenin kuzeyindeki bir kasabada bulunan karakolun içinde iki polisin öldürülmesini, dört polisin de karakolun hemen dışındaki sokakta infaz edilmesini protesto ettiler.

Vant Bef Info, bazı eylemcilerin Başbakan Ariel Henry’nin konutuna girdiğini, konutun boş olduğunu gördüklerinde de, Henry’nin Arjantin’daki bir zirve toplantısından dönüşte indiği havaalanına yöneldiklerini bildirdi.

Radio Tele Metronome, eylemcilerin camları kırarak havaalanına girmeye çalıştığını, ancak başbakanın kaçmayı başardığını belirtti. Eylemler yüzünden dükkanlar ve okulların kapalı olduğu bildirildi.