EBRD’nin yatırım rekoru Türkiye’ye

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 2022 yılında Türkiye'ye 1,63 milyar euro yatırım gerçekleştirdi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 2022 yılında faaliyet gösterdiği ülkeler içinde en büyük yatırımı Türkiye’ye yaptı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre 2022 yılında Türkiye’ye 1,63 milyar euro yatırım gerçekleştirildi. Böylelikle Türkiye birbirini izleyen üçüncü yılda da bankanın en fazla yatırım yaptığı pazar oldu.

Bankanın bugüne kadar Türkiye’ye yaptığı toplam yatırım 17 milyar euroya ulaştı ve yatırımın yüzde 85’i özel sektöre gerçekleştirildi.

2022 yılında Türkiye’ye yapılan yatırımın yarısı bankanın ‘Yeşil Ekonomi Dönüşümü’ çerçevesinde gerçekleştirildi ve dana yeşil, düşük karbonlu ve dayanıklı ekonomiye odaklanıldı.

EBRD Türkiye Yönetici Direktörü Arvid Tuerkner sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde küresel piyasalarda oynaklık devam ederken EBRD’nin Türkiye’ye sağladığı finansmanın özel sektör için önemli bir destek kaynağı olduğuna dikkat çekti. Tuerkner, açıklamasında yeşil ekonomiye olan odaklarının Türkiye’deki operasyonlarında baskın unsur olmaya devam ettiğini ifade etti.

Bankanın 2022 gündeminde yeşil finansman, enerji sektöründeki dönüşüm, karbonsuzlaştırma ve altyapı alanındaki projeler öne çıktı.

EBRD 2022’de 500 milyon euroluk yeşil ekonomi finansman imkanı ile Türkiye’deki yeşil finansmanın genişlemesini destekledi.

Bu kapsamda enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve iklimle ilgili önlemlere odaklanan projelerin finansmanı için TSKB’ye 53,5 milyon euro, QNB Finans Leasing’e 25 milyon euro ve Yapı Kredi Leasing’e 50 milyon euroluk kredi sağlandı.

Yılın önemli finansman projelerinden biri de Ford Otosan’a elektrikli araçları da kapsayan yeni nesil ticari araç projesi için sağlanan 200 milyon euroluk kredi oldu.

Loading