Bir insanı kendinize aşık edebilir misiniz?

Eğer sizin için özel birine ilgi duyuyorsanız, onun da size karşı hisleri olsun istiyorsanız ne yapmalısınız? Bu sorunun net bir cevabı olmasa da uzmanlara göre o kişinin de size ilgi duymasını sağlayabileceğiniz yollar var.

Oxford İngilizce Sözlüğü’nde aşk, “yoğun ve derin bir sevgi duygusu” olarak tanımlanıyor. Klinik psikolog Kristina Hallett’e göre insan samimiyetinin doğasına ilişkin araştırmalar, aslında iki türde “aşk” olduğunu öne sürüyor:

Birincisi, tutkulu aşk, yani bizim romantik aşk olarak düşündüğümüz şey ve çekim ile cinsel arzuyu içeriyor. Diğeri ise anne ve çocuk gibi bağlı insanlar arasında oluşan ancak aynı zamanda uzun süreli ilişkilerde gelişen bağlanmayı ifade ediyor. Bazılarının da dediği gibi, “gerçek aşk”, zamanla gelişen tutkulu bir aşkın ve bağlılığın güzel bir birleşimi.

Klinik psikolog Bobbi Wegner’e göre, üç ana bileşen, yani çekim, şehvet ve bağlılık mevcut olduğunda, insanların birbirine aşık olma olasılığı daha yüksek.

“Çekim tıpkı kulağa geldiği gibi birine merak, ilgi duymak ya da birinden hoşlanmak. Şehvet, birine karşı güçlü bir cinsel arzu duymak ve bağlılık, iki kişi arasındaki duygusal bağ anlamına geliyor. İki kişi duygusal olarak yakınlaştıkça, bu yakınlığı arar ve diğer kişiyle birlikteyken kendisini daha güvende hisseder.”

Peki acaba bu üç bileşeni tam olarak ne harekete geçiriyor? Çekim ve bağlılık gibi şeyleri zorlamanın bir yolu olmasa da Journal of Social and Personal Relationships’de yayınlanan 2010 tarihli bir çalışma, aşık olmanın 12 “öncüsü”nü şu şekilde ortaya koyuyor:

 • Karşılıklı beğeni
 • Dış görünüş
 • Kişilik
 • Benzerlik
 • Aşinalık
 • Sosyal etki
 • İhtiyaçlarının karşılanması
 • Uyarılma
 • İstek
 • Spesifik işaretler
 • İzolasyon
 • Gizem

Terapistlerin de söylediği gibi, insanları birbirine aşık eden şey “Güven, heyecan, uygunluk ve ve paylaşılan duygular. İşte gerçekten aradığımız şey bu.”

Tüm bunlar bir kenara, birine karşı gerçekten ilginiz varsa ve aranızdaki yakınlığı ilerletmek istiyorsanız, uzmanlar şunları öneriyor:

1. Yakınlığı yavaş yavaş derinleştirin

Birini sevmek, ona karşı derin bir yakınlık duygusu hissetmektir. Bu nedenle, biriyle aranızdaki sevgiyi teşvik etmek istiyorsanız, paylaşılan duygular ve birlikte geçirilen zaman yoluyla yakınlığınızı kademeli olarak derinleştirmeye çalışın.

2. Beden dilinizi kullanın

Aşkın bir kısmı da birbirinize duyduğunuz karşılıklı çekim veya arzudur. Bu çekim ve arzuyu teşvik etmenin bir yolu da beden dilidir. Göz teması ve hassas dokunuşlar gibi şeyler yalnızca yakınlık duygusunu geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda arzuyu da artırır.

Örneğin: Viral psikolojideki aşk bakışı hilesi, birine onunla ilgilendiğinizi hissettirebilir. Bu taktiği denemek için sırasıyla şu adımları izleyin:

 • İlgilendiğiniz kişiyle sohbet ederken bir saniye boyunca sol gözüne bakın.
 • Ardından, bakışlarınızı dudaklarına kaydırın.
 • 1,5- 2 saniye sonra bakışlarınızı yukarı kaldırın ve sağ gözüne bakın.

3. Konfor alanlarınızı birlikte terk edin

Evde yemek ve film eşliğinde rahat randevular geçirmenin yanlış bir tarafı olmasa da birlikte maceraya atılmak, biriyle bağınızı derinleştirmenin harika bir yolu olabilir. Biraz sınırda şeyler yapmayı deneyin. Bunları yapmak sadece heyecan verici değil, aynı zamanda bağ kurmanıza da yardımcı olacak.

4. Kendiniz kalın

Uzmanlar, birine aşık olsanız bile kendiniz olarak kalmanın önemini vurguluyor. Bu, özellikle uzun vadede veya birinin size tekrar aşık olmasını sağlamaya çalışıyorsanız önemli. Çoğu zaman ilişkilerde, özellikle uzun süreli olanlarda zamanla insanlar birbirlerine olan ilgilerini kaybederler. Bunun nedeni artık fiziksel olarak çekici olmamaları değil, yeniliğin kaybolmasıdır. Bu nedenle, uzun vadeli partnerlerin kendi çıkarlarına bağlı kalmaları, yalnızca kişisel gelişimleri için değil, aynı zamanda partlerine karşı bir bilinmezlik veya merak duygusunu sürdürmeleri çok önemlidir.

5. Sabırlı olun

Gerçek aşk zaman alır, bu yüzden sabırlı olmanızda fayda var. Bu amaçla, eski moda kur yapmanın ve işleri ağırdan almanın güzelliğine odaklanın. İster cinsellik ister birlikte zaman geçirmek olsun, bazen aranızdaki özlemin kaynama noktasına gelmesine izin vermeniz, uzun vadeli bağlılığı motive etmek için güçlü bir yol olabilir. Unutmayın, eğer aşkınızın bir gelişme şansı varsa, gerçekten acele etmenize de gerek yok.

Loading