Kadın rugby maçlarına transeksüel yasağı

İskoçya'da transeksüel kadınların rugby maçlarına çıkmaları yasaklandı.
İskoçya Rugby Federasyonu (SRU) cinsiyet değiştiren kadınların, 1 Şubat’tan itibaren bayanlar rugby karşılaşmalarında yer almalarına yasak getirdi.

Federasyon yönetim kurulu, transseksüellerin karşılaşmalara katılımıyla ilgili yaptığı toplantının ardından bu yönde bir karar alındığını duyurdu.

SRU açıklamasına göre, sadece “doğuştan kadın olanlar” bayanlar arası rugby karşılaşmalarında mücadele edebilecek.

Bu kararın her yıl güncelleneceği kaydedilen açıklamada, konuyla ilgili bilimsel veri ve araştırmaların yeni gelişmelere göre dikkate alınacağı aktarıldı.

Yasak kararının İngiltere, İrlanda ve Galler’deki federasyonların kararlarıyla uyumlu olduğu kaydedilen açıklamada, yine Dünya Rugby Federasyonu’nun da görüşlerinin dikkate alındığı bildirildi.

Açıklamada, “Bunun üzücü ve ayrıştırıcı bir karar ve toplumsal bir sorun olduğunun farkındayız. Biz de buna dikkat ederek, konuyu hassas bir şekilde ele almayı hedefledik” denildi.

Transseksüel kadınlar, karşılaşmalar öncesi testosteron testleri dahil olmak üzere kapsamlı bir tıbbi kontrol sonucuna bağlı olarak daha önce İskoçya’daki bayanlar arası karşılaşmalara katılabiliyordu. Bu arada transseksüel erkekler, kulüpleri tarafından bir risk değerlendirmesi yapılması ve bu sonucun SRU’ya bildirilmesi koşuluyla erkekler arası rugby maçlarında yer alabilecek.