Emre Olur hakkında tahliye kararı

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur’un tahliyesine karar verildi.

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur’un “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “silahla kasten yaralama” 8 yıl 3 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Emre Olur, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, avukatı da salonda hazır bulundu.

Sedat Peker Suç Örgütü’nün herhangi bir amacına hizmet etmediğini savunan tutuklu sanık Emre Olur, Sedat Peker’den talimat almadığını söyleyerek “Bu paylaşımlar, savunmalarımda bahsettiğim gibi Sedat Peker’e olan sempatim nedeniyle gerçekleşmiştir. Benim gibi paylaşımda bulunan binlerce kullanıcı bulunabilir” dedi.

Sanık Olur savunmasının devamında, “Temmuz 2022’de Sedat Peker ile WhatsApp’tan görüştüğümüzde, o dönemde sosyal medyada kendisi ile ilgili ciddi bir dezenformasyon olduğunu ve özellikle FETÖ’cülerin kendisini devlete karşı birisiymiş gibi göstermeye çalıştığını, bunun için adına açılan sahte hesaplar kullandığını söyleyerek, benim de Twitter’da takipçi sayımdan faydalanmak üzere bu konuda açıklama içeren tweet paylaşmamı istedi. Ben de Sedat Peker adına açılan hesaplara ve paylaşımlara itibar edilmemesi ile ilgili tweet paylaştım” dedi.

Emre Olur’un avukatı ise, müvekkilinin 22 yaşında olduğunu ve sicilinin temiz olduğunu savunarak, “Suçlamaya konu Sedat Peker Suç Örgütünün varlığı henüz mahkeme kararı ile ortaya konulmamıştır” diyerek, Olur’un tahliyesini istedi.

Cumhuriyet savcısı söz alarak, sanık Emre Olur’un adli kontrol uygulanarak tahliyesine karar verilmesini ve tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Emre Olur’un tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol uygulanarak tahliyesine karar verdi. Öte yandan mahkeme, dosyanın Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki ana dosya ile birleştirilmesine de karar verdi.