Muhalefet İzmir’de yeniden yapılanıyor

Hafta sonunda İzmir il kongresini toplayacak olan İYİ Parti, yeni il başkanını ve yönetimini belirleyecek. CHP’de de il başkanının ardından yönetimde de değişiklik yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine doğru adım adım yaklaşılırken Altılı Masa’nın iki büyük partisi CHP ve İYİ Parti, TBMM sıralarını tercih edecek isimlerin istifalarının ardından İzmir’deki teşkilatlarını yeniden dizayn ediyor.

CHP İzmir İl örgütünde milletvekili aday adaylığı için Deniz Yücel’in ayrılmasının ardından başlayan yeni başkan ve yeni yönetim tartışmaları, MYK tarafından il başkanlığına Şenol Aslanoğlu’nun atanması, yönetime de karma liste yapılmasıyla son buldu. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi, İzmir’e il başkanı atadıktan sonra yönetiminde de revizyona gitti. Görev alacak yeni isimler belli olurken mevcut yönetimden 6 isimle devam edilme kararı alındı.

Şenol Aslanoğlu, CHP İzmir İl Başkanı olduktan sonra ilk açıklamasında “yönetimle devam edeceğim” ifadelerini kullanmış, sonrasında ise ilçe başkanlarından isim isteyerek yönetimi güçlendireceklerini bildirmişti.

“Karma” liste

Aslanoğlu’nun ilçe başkanlarından aldığı öneriyi genel merkeze sunmasının ardından MYK toplantısında İzmir’in yeni yönetimi de masaya yatırıldı. Deniz Yücel, Fulya Alçay, Şener Akdemir, Özcan Durmaz’ın ardından 26 kişi kalan CHP İzmir İl Yönetimi’nde ‘güçlendirme’ kararı alan genel merkez, karma yönetim modelini tercih etti. Mevcut yönetimden 6 isimle yola devam etme kararı alan Aslanoğlu, mevcut yönetimden Görkem Duman, Leman Tunuslu, Erol Mutlu, Sedredil Coşkuner, Ahmet Yıldız ve Polat Manduz ile yola devam dedi. 

Yapılan atamalarla birlikte; Yasemin Menokan, Yasin Ergül, Ali Rıfat Koç, Aygül Eryılmaz, Binali Gül, Cansu Malatyalı, Çağdaş Kaya, Çetin Özdemir, Güler Muhtar, Hüseyin Kızılkaya, İpek Onbaşıoğlu, İrfan Yelis, İsfahan Naki, İsmail Yüzer, Kazım Özdemir, Kemal Özdönmez, Köksal Yıldırım, Özcan Durmaz, Özkan Tice, Saniye Fıçı, Songül Gök, Yıldız Yılmaz’ın il yöneticilikleri görevi sona erdi.

CHP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında İzmir İl Yönetimi şu isimlerden oluşturuldu: Orhan Polat, Ahmet İlhan Akaltun, Gonca Altunsoy, Emine Işık Doğusoy, Barış Özdemir, Şule Kavak, Münir Sirhan Özen, Erol Mutlu, Ahmet Doğukan Gül, Özlem Ünsal, Leman Tunus, Ahmet Yıldız, Ali Alan, Tevfik Türk, Cem Şahverdi, Hafize Özkur, Harun Atalayman, Mehmet Şan, İnanç Nurlu, Onur Temiz, Ali İhsan Yıldız, Sedredil Coşkuner, Görkem Duman, Müberra Tamay Hepağır, Zeki Gönen, Arda Işık, Celal Yıldız, Nurdan Karakartal, Polat Manduz, Özgür Çağlar Akova.

 

İYİ Parti İzmir’de hareketli süreç

İYİ Parti İzmir’de il başkanı Hüsmen Kırkpınar’ın milletvekili aday adaylığı için istifa etmesinin ardından kongre heyecanı tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Aralık ayından itibaren bol adaylı bir süreç yaşayan teşkilatta çekilme ve birleşmeler sonucu 22 Ocak Pazar günü yapılacak kongrede Sinan Bezircilioğlu ile Ülkü Doğan’ın yarışması kesinleşti.

İYİ Parti İzmir İl başkanlığı için adaylığını açıklayan ilk isim olan Öztürk Keskin, Genel Merkez tarafından Ankara’ya davet edilmesi sonrası adaylıktan çekildi. İl başkanlığı için adaylığını açıkladıktan sonra bütün ilçe teşkilatlarını gezerek yapacaklarını anlattığını belirten Keskin, aldığı desteklerle yarışın iddialı isimlerinden biri olduğunu hatırlattı. Öztürk Keskin, Genel Başkan Meral Akşener’e sarsılmaz bağlılığını ifade ederken, “Ancak; ülkemizin içinden geçtiği süreçte bazı illerde yaşanılan ve Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’i üzecek kongre süreçlerinin yaşanmaması gerektiğini düşündüm. Yakın çalışma arkadaşlarımın da benden farklı düşünmediğini gördüm” dedi.

Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Danışmanı Ömer Karakaş tarafından Ankara’ya davet edildiğini bildiren Keskin, “Yaptığım istişareler sonucunda adaylıktan feragat ederek yapılacak Genel Seçimlerde “Milletvekili aday adayı” olmaya karar verdim” açıklamasında bulundu.

Keskin’in yarıştan çekildiğinin ertesi günü de il başkanlığının diğer adayları Şakir Genç ile Oğuzhan Yar’dan kritik bir hamle geldi. İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenleyen Genç ve Yar, adaylıktan çekilerek Avukat Ülkü Doğan’a destek vereceklerini açıkladı. Böylece 22 Ocak’ta İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de katılımıyla gerçekleştirilecek kongrede Sinan Bezircilioğlu ile Ülkü Doğan yarışacak.

 “Kazanan İYİ Parti olsun”

İl başkan adaylığından çekildiğini açıklayan Şakir Genç, “Çok adaylı bir kongre süreci yaşıyoruz; ayrıştırma, ötekileştirme, kırgınlıklar oluyor. Gönül ister ki parti büyüklerimiz taraf olmasın ve süreç demokratik devam etsin. Ne yazık ki yanlı tercihler çimleri ezmektedir. Çiğ müdahaleler olmuş, teşkilatta ayrıştırmalar tetiklenmiştir. Bundan çok üzgünüz. Belki bir sağduyulu olaya müdahale eder diye epey bekledik. Önceliğimiz makam değil vatandır. Sayın Genel Başkanımızın sağlığını zorlayan bu kongre sürecinde ayrışmayı ve kaosu sonlandırmak davamıza inancımızın gereğidir. Kim kazanırsa kazansın, kazanan mutlaka İYİ Parti olsun” ifadelerini kullandı.

Genç sözlerinin devamında ise “Amacımız hak eden il başkan adayına destek olmak ve hakkını vermektir. Teşkilatçılıkta partinin davası her şeyin önünde olmalıdır  ve benim oyum Avukat Ülkü Doğan’a.  Tüm dava arkadaşlarımı da Ülkü Doğan’ı desteklemeye çağırıyorum ve çağıracağım. Kendisine desteğimiz tamdır ve kesindir” diye konuştu.

“İYİ Partili adaylar savaşmaz”

İYİ Parti İzmir İl Başkan Adaylığından çekilen diğer isim olan Oğuzhan Yar da bugüne kadar bütün kararlarını ego ile değil istişare ile aldığını ifade etti. İzmir’e hizmet ve sorumluluk almak üzere il başkanlığına adaylığını açıkladığını belirten Yar, şunları söyledi: “Hiçbir zaman İYİ Partili adaylar savaşmaz, savaşmaya da kimsenin gücü yetmez. Bizler sadece hizmet yarışı veririz. Çalışmalarımda kendime değil bu zor günlerde iktidarı oluşturacak kadrolara oy istedim. İzmir’i yönetecek, sorunlarını bilen ve çözüm üretebilen proje odaklı bir yol yürüdük. Söz veriyorum ki bundan sonra çok daha fazla çalışacağız ve birlik ve beraberliğin örneğini bir aile olarak göstereceğiz. Bu yolculuğun sonunda İzmir, İzmir İl Teşkilatı ve İYİ Parti kazanacak. Bu süreçte ben adaylıktan çekilmiyorum,  biz bir güç birliği yapıyoruz. Bu, bizi daha da güçlendirecek. Adayımız Ülkü Doğan ile bir olmaya, diri olmaya ve diri olmaya davet edildik ve Ülkü Başkanıma hayırlı uğurlu olsun.”

Doğan: her şey partimizin iyiliği için

Şakir Genç ve Oğuzhan Yar’ın adaylıktan çekilerek kendisine destek verdiği İl Başkan Adayı Avukat Ülkü Doğan, “Her iki başkan adayımıza verdiği destek için çok teşekkür ediyorum. Her iki adayımızın da birbirinden değerli emeklerine şahit olduk. Çıktığımız yol İYİ Parti’nin iktidarı için ve 5 yıldır omuz omuza çalıştık. Bundan sonra da omuz omuza yürümeye devam edeceğiz. Her şey partimizin iyiliği için” dedi.