Halka arzlara yoğun bireysel yatırımcı ilgisi

2023 yılında ilk ay dolmadan 5 şirketin halka arzı tamamlanırken, bireysel yatırımcıların halka arzlara ilgisinin canlı olduğu görüldü.

2022 yılında gerçekleştirilen 40 halka arzın ardından 2023 yılında da toplam 5 şirketin halka arzı tamamlandı.

Şirketlerden SDT Uzay ve Oncosem, 4 Ocak tarihinde halka arz edildi ve Borsada işlem gördüğü 13 günün tamamında tavan seviyelerden kapanışlar yaptı. Benzer şekilde 12 Ocak’ta halka arz olan Söke Un, işlem gördüğü 7 günün tamamında tavan seviyelerden kapanışlar yaptı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü halka arz sonrası işlemlere başlayan Astor Enerji ise işlem gördüğü 3 işlem gününün tamamında da tavan seviyelerden kapanışlar gerçekleştirdi.

Tapdi Oksijen Tınaztepe ise işlem gördüğü 8 günden 4’ünde tavan oldu.

Halka arzlara yatırımcılardan yoğun ilgi devam ederken son gerçekleşen ve halka arz büyüklüğü 2,625 milyar TL olan Astor halka arzına 753 bin yatırımcı katıldı; talebi karşılanan yatırımcı sayısı 691 bin oldu.

Halka arza yurt içi bireysel yatırımcılara tahsis edilen payların 60,9 katı talep geldi ve bireysele dağıtım oranı yüzde 1,64 gibi düşük seviyelerde gerçekleşti.

Maçkolik A.Ş.’nin ise halka arz talep toplama süresi Cuma günü sona erdi. 8,5 milyon lot hissenin satılacağı arzda 38,0 TL’lik fiyatla arz büyüklüğünün 323 milyon TL olması planlanıyor. Arzda bireysel yatırımcılara eşit dağıtım olacak.

20 Ocak kapanışı itibariyle, SDT ve Oncosem’de bireysele eşit dağıtım, Tapdi’de eşit dağıtım, Söke Un ve Astor’da oransal yöntem kullanıldı.

SPK geçtiğimiz Perşembe günü de Bülbüloğlu Vinç Sanayi A.Ş.’nin halka arzına onay verdi. 11,5 milyon adet payın 31 TL fiyattan arz edileceği açıklanırken arz büyüklüğünün 356,5 milyon TL olacağı hesaplanıyor.

Taslak izahnameye göre halka arz oransal dağıtım yöntemiyle yapılacak.