Taliban’dan Çin’e yatırım çağrısı

Taliban hükümeti, Çin'den Afganistan'a yönelik yatırımlarını artırmasını istedi.

Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang ile görüşmesinde Çinli şirketlerin Afganistan’a yönelik yatırımlarını artırmasını istedi.

Taliban’ın haber ajansı Bahtar’a göre Muttaki ve Çin, yaklaşık bir saat süren telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İki bakanın, Afganistan ile Çin arasındaki ekonomik ve diplomatik ilişkileri güçlendirme, Çinli şirketlerin Afganistan’a yönelik yatırımlarını artırması ve güvenlikleri ile bölgesel istikrar konularını görüştüğü aktarıldı.

Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hafız Ziya Ahmed de Twitter hesabından konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Ahmed’in açıklamasına göre Muttaki, Çinli şirketlerin Afganistan’a yönelik yatırımlarını artırmasını, maden ve petrol dışında özellikle tarım ve hayvancılık alanlarına da yatırım yapılarak Afgan çiftçilerin desteklenmesini istedi.

Yakın zamanda imzalanan Amu Nehri etrafında petrol arama ve çıkarma anlaşmasının iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendiren önemli bir adım olduğunu vurgulayan Muttaki, Afganistan’da bulunan Çin vatandaşları, diplomatları ve yatırımcılarının güvenliğinin sağlandığını ve Afganistan topraklarının hiçbir ülkeye tehdit oluşturmadığını kaydetti.

Bakan Çin’in de ülkesinin Afganistan’a yönelik ekonomi ve kalkınma projeleri alanındaki ilişkilerini sürdüreceğini ve uygun zamanda Muttaki ile yüz yüze görüşmek istediğini ifade ettiği aktarıldı.