Latin Amerika’da ortak para birimi

Brezilya ve Arjantin, adı güney anlamına gelen ‘Sur’ isimli bir ortak para birimi birliği üzerinde çalışmaya başlayacak.

Güney Amerika’nın en büyük iki ekonomisi Brezilya-Arjantin adı “güney” anlamına gelen ‘Sur’ olması öngörülen yeni bir para birimi üzerinde görüşmeler yapıyor. Bu hafta Buenos Aires’te gerçekleşecek Latin Amerika ülkeleri zirvesinde para birimi birliği planları ele alınacak ve iki ülke oluşturulması belki de yıllar alacak olan para birimi birliğine daha sonra diğer Latin Amerika ülkelerini de davet edecek.

Brezilya’da sol kanattan gelen Devlet Başkanı Lula da Silva’nın zaferi sonrası üst düzey görüşmeler yürütülen ve gelecekte diğer Latin Amerika ülkelerinin de katılması öngörülen para birimi birliğinin ilk adımlarının önce İki ülkenin önce ikili ticaretinde dolar yerine “sur” kullanmasıyla başlaması bekleniyor.

Buenos Aires Herald’da geçtiğimiz haftalarda konuya ilişkin yer alan bir analizde “Sur: Arjantin ve Brezilya arasında bir ortak para birimi projesi” başlığına yer verildi ve ekonomik anlamda çok önemli sonuçlar doğuracak bu projenin Brezilya’daki Lula da Silva’nın iktidara geri dönüşünün bölgenin politik seyrinde önemli değişikler getireceğinin bir işareti olarak değerlendiriliyor.

Yeni para birimi birliğine ilişkin çalışmalar başlatılacağının resmi duyurusunun pazar günü Arjantin’e giden Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva’nın ziyareti sırasında yapılması bekleniyor. Konuya yakın bir yetkili FT’ye yaptığı açıklamada son bir kaç yılda Brezilya ve Arjantin’in ortak para birimi konusunu ele aldığını ancak Brezilya Merkez Bankası’nın itirazları nedeniyle görüşmelerin sonuçlanmadığını aktarıyor. Ancak şimdi iki ülkenin de sol kanattan bir lideri olması, yeni para birimi birliğine siyasi desteğin de artacağı anlamına geliyor.