Yeter denmesi gereken AKP’dir

Cumhurbaşkanının 14 Mayıs’ta seçim yapılacağını söylemesi bağlayıcı bir tarih değildir. Çünkü erken seçim kararı iki şekilde verilebilir. Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Buna yetkisi vardır. Ama bu takdirde kendisi üçüncü kez aday olamaz. Erken seçim kararı, TBMM tarafından 5’te 3 çoğunlukla yani 360 oyla verilebilir. Seçimlerin yenilenmesine meclis, 360 oyla karar verebilir. Bu takdirde ikinci dönemde bulunan cumhurbaşkanı üçüncü kez aday olabilir. Anayasanın 116. Maddesi böyle diyor. Önümüzdeki günlerde cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesine karar verecek ama o takdirde kendisi cumhurbaşkanı adayı olamaz. TBMM 5’te 3 çoğunlukla karar verecek bu kararda halen meclisteki milletvekili sayılarına göre AKP ve MHP, BBP’nin de bir milletvekilini eklesek dahi 360 rakamına ulaşmıyor. Bu ancak diğer muhalefet partileri ile diyalog kurarak, anlaşarak birlikte verilecek bir kararla olabilir ama o olasılık şu an zayıf gözüküyor. Çünkü muhalefet partileri böyle bir erken seçim kararını destekledikleri takdirde Erdoğan’a 3. Kez cumhurbaşkanı adayı olma olanağı sağlamış olacaklar, bu fırsatı vermiş olacaklar. Bunu yaparlar mı? Bunu önümüzdeki günlerde anlayacağız ama yapmayacaklarını tahmin ediyor.

Kılıçdaroğlu’nun 116. Maddedeki düzenlemeyi sorun yapmayacakları şeklinde açıklaması oldu. Bu doğru değil. Anayasa hükümlerinin uygulanması gerekir.

2 seçim bir arada yapılıyor. Eğer 14 Mayıs’ta yapılacak olursa o gün hem cumhurbaşkanı seçimi hem TBMM seçimi olacak. Mevsim olarak, tarih olarak uygu sayılabilir. Daha önce de Türkiye’de 14 Mayıs 1950 günü yapılan seçimde demokrat parti iktidar olmuştu. Böylece 27 yıllık CHP iktidarı sona ermiş, demokrat parti iktidara gelmişti. Aynı biçimde 2 Mayıs 1954 tarihinde de seçim yapıldı. Demokrat parti yine kazandı. Mayıs ayı Türkiye’de daha önce seçim yapılmış bir aydır.

Erdoğan’ın, Demokrat Parti’nin ‘Yeter söz milletindir’ sloganıyla 14 Mayıs 1950’de büyük bir seçim zaferi kazandığını hatırlatarak, “Milletimiz 73 yıl sonra bir kez daha aynı gün darbe şakşakçılarına ‘yeter’ diyecektir” dedi. Bu 27 yıldır iktidarda olan CHP’ye karşı DP’nin sloganıydı. Bu söz iktidar partisine söylenen bir sözdür. Bu sözün muhalefet partileri ve millet tarafından 20 yıldır iktidarda olan AKP’ye söylenmesi gerekir. Yeter denmesi gereken AKP’dir.