Otel satışları ve yatırımları

Turizm ekonomisi, pandeminin ardından 2022 yılında dünya genelinde iyi sayılabilir bir düzeyde canlandı. Sınırlarımıza yakın coğrafyada bir yıldır yaşanan savaşa rağmen Türkiye de iyi bir sezon geçirdi. Rusya-Ukrayna savaşı bir ölçüde siyasi krize dönüştü. Avrupa Birliği ve ABD’nin Rusya’ya yönelik ambargo nedeniyle başlayan tahıl krizi, Türkiye’nin arabuluculuğuyla çözüme kavuştu.

Gelelim turizme… İyi bir sezonu geride bırakmamıza rağmen sektörde duyuruya çıkmadan birçok otel ve tesis sahipleri tarafından satılığa çıkarılmış.

Bunun çeşitli nedenleri var tabii. Öncelikle ekonomik ve siyasi krizlerin Orta Doğu’da sık görülmesi, aile şirketlerindeki anlaşmazlıklar, bazı büyük tesis sahiplerinin daha lüks tesis trendine geçme eğilimleri, sermaye sıkıntıları vs bunda rol oynamaktadır. Bu normaldir ve el değiştirmeler konaklama tesislerinde hep oluşmuştur ve olacaktır. Bunları eski bir turizmci olarak dikkatle takip ederim. Şu anda bu hareketlenmeyi normal karşılamaktayım. Ancak, devlet, özel tesis ve sivil toplum örgütlerinin bu hususu dikkatle takibinin de önemine işaret etmek isterim. Bu konu ihmal edilmemelidir.

Yatırımlara gelince…

Yakın dostum, üstat gazeteci ve turizmci Fehmi Köfteoğlu, sağ olsun bana devamlı önemli haberlerini gönderir. Bu defa Ekonomi gazetesindeki köşesinde yer alan, Türkiye’deki yeni konaklama tesisleri yatırımı hakkında bilgileri gönderdi.

Turizm sektöründeki yeni yatırımlar memnuniyet verici. Turizmde otellerin çoğalması, yatırımların artması yüzleri güldürür. 2022’de 110 yeni otel hizmete girmişken, bu yıl, 67’si 5 yıldızlı, toplam 65 bin yatak kapasiteli, 148 tesis hizmete girecek. Ayrıca 2022 yılında 130 komple yeni, 120 yenileme yatımını amaçlayan toplam 250 proje için teşvik belgesi almış. Yatırımlarda ağırlık ise Marmara bölgesinde. Bu yıl, İstanbul’da 30, Antalya’da 20, Muğla’da 10, İzmir’de 9 yeni tesis hizmete girecek.

Dünyanın marka otel işletmelerinin, Türkiye’deki otel sayılarını artırdığı gibi, yine lüks otel zincirleri de Türkiye yatırımlarını turizmimize kazandıracaklardır.

Lüks ve süper lüks otel zincirlerinin anlamı, turist kalitesinin artması ve döviz gelirinin artması anlamını taşıyor.

Anadolu şehirlerinde de, otel sayılarının artması ayrı bir turizm kazancı olarak algılanmalıdır. Ayrıca 9 ilde 25 araziyi Kültür ve Turizm Bakanlığı Konaklama tesisi yapmak üzere tahsise çıkarmıştır.

Sonuç olarak, Türk turizmi, dünyadaki gelişimi ve tanıtımı için büyük imkanları ile sektörü desteklemektedir. Oteller alınır, satılır ancak konaklama ve yatırımların lüks ve kalitelisi devam ettikçe gelecekten korkmaya lüzum yoktur. Yeter ki ekonomik ve siyasi sıkıntılar yanında salgın ve afetler olmasın. 2023 Türkiye turizm sektörü bugünkü tahmin ve şartlarda ümitli görünmektedir. Hayırlı olsun.