Miçotakis: Türkiye ile savaşa girmeyeceğiz

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilere yönelik değerlendirmelerde bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile savaşa girmeyeceklerini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile Yunanistan’ın sorunlarına masada çözüm bulabileceğine inandığını, iki ülke arasında bir savaşı olası görmediğini belirtti.

İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamında bir söyleşiye katılan Miçotakis, Türkiye ile Yunanistan arasında son üç yıldır bir hayli gerginlik yaşandığını, sorunlar için çözüm bulunabileceğini söyledi. Miçotakis, gazeteci Fareed Zakaria’nın yönelttiği; Meis Adası’na ilişkin bir tehlike olup olmadığına, Türkiye ile savaşa girilip girilmeyeceğine ilişkin soruyu, “Türkiye ile savaşa gitmeyeceğiz” şeklinde cevapladı.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki temel sorunun Ege ve Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlandırılması olduğunu belirten Miçotakis, “Türkiye ile mantıklı yetişkinler gibi oturup temel sorunumuzu çözebiliyor olmamız gerek” dedi.

Yunanistan ve Türkiye’de seçimlerin yakın tarihlerde yapılacak olmasına dikkati çeken Miçotakis, “Bence gerginliği azaltmak, ortak çıkar konularında çalışmak, anlaşmazlıklarımız olduğunda mutabık kalmak için yöntemler var” diye konuştu.