Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir

Ana muhalefet lideri / CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta sonu İzmir’deydi. Temel atma törenlerinde bulundu ve Romanlarla buluşma etkinliğine katıldı. Bu etkinlikler sırasında da vatandaşa, CHP örgütüne, belediye başkanlarına ve kamuoyuna önemli mesajlar verdi.

CHP ve Kılıçdaroğlu için İzmir’in önemi

İzmir hem CHP ve hem de ana muhalefet lideri için büyük önem taşıyor. Bu nedenle de İzmir’in, CHP camiasında ve Kılıçdaroğlu’nda bambaşka bir yeri, anlamı ve önemi var. Bu önem elbette yalnızca ana muhalefet liderinin İzmir milletvekili olmasından ibaret değil.

Neredeyse 21 yıldır iktidarda bulunan siyasal anlayışa karşı, İzmir’in ve İzmirlinin desteği hemen her seçimde CHP’den yana oldu. CHP için bu kentin ve kentlinin hiç unutulmaması gereken vefası var. İşte bu nedenle de CHP ve ana muhalefet lideri İzmir’e büyük önem veriyor. İzmir’in tüm Türkiye’ye örnek olmasını istiyor.

Halk – yerel yönetim işbirliği

Bu yaklaşım, İzmir’deki yerel yönetimlerin önemini ve sorumluluğunu daha da artırıyor. CHP’li yerel yönetimler, muhalefetin olası iktidarı için adeta referans haline geliyorlar. Bu nedenle de hizmete yönelik ilk projeler ve uygulamalar buralarda hayata geçiriliyor.

Bu bağlamda atılan önemli bir adım, deprem yöresindeki ‘kent ve konut yenilemesi’ için, halk-yerel yönetim işbirliği ile hayata geçirilen Halk-Konut uygulaması oldu. Kılıçdaroğlu, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bu uygulamanın ve modelin tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılacağını söyledi.

Arka sokaklar ve yoksullukla mücadele

Ana muhalefet lideri Kılıçdaroğlu, hem Bayraklı’da ve hem de Karabağlar’daki konuşmalarında; kentlerin çeperlerine, arka mahallelerine ve sokaklarına dikkat çekti. Belediye başkanlarından öncelikle buralara hizmet götürülmesini istedi.

Aslında geçtiğimiz günlerde İBB tarafından İzmir’de yaptırılan bir sosyal araştırma da arka sokaklarda yaşanan yoksulluğu ve sıkıntıları çarpıcı bir biçimde ortaya koyuyor ve Kılıçdaroğlu’nun yaklaşımını doğruluyordu. Böylece Kılıçdaroğlu, yoksullukla mücadele hedefini de gündemin başat konusu haline getiriyordu.

Orhan Kemal ve okulu

CHP lideri Kemal Kılıçdaoğlu’nun, toplumun dar gelirli yoksul kesimlerine olan ilgisi ve duyarlılığı hep biliniyor. Temeli atılan okula isim verilmesi konusundaki Orhan Kemal tercihi de bu yaklaşımı somut olarak gösteriyor.

Gerçekten edebiyatımızda, arka sokakları ve buralarda yaşanan yoksulluğu, sorunları, insan ilişkilerini eserlerinde en iyi anlatan yazarımız rahmetli Orhan Kemal’dir. Bu isim, böylesine anlamlı bir amaçla ne güzel buluşmuş!..

 

Roman çalıştayı

Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde İzmir’de yapılan ‘Roman Çalıştayı’, hem CHP’nin ve hem de Kılıçdaroğlu’nun toplumun farklı kesimleri ile buluşması için ilginç bir örnek oluşturdu. Çalıştay, anlamlı konuşmalara ve renkli görüntülere sahne oldu.

Toplumun mağdur kesimlerine yönelik hizmetler ve projeler için, muhalefetin neler yapması gerektiği ve neler yapılabileceği konularında; İzmir’den tüm kamuoyuna mesaj verildi.

İzmir, Cumhuriyetin kutup yıldızı

‘Kurtuluşun ve kuruluşun kenti’ İzmir, tarihimizde olduğu gibi günümüzde de önemli işlevler görüyor. Cumhuriyetin ikinci yüzyılı için de yol gösterici oluyor ve geleceğe ışık tutuyor. Önümüzdeki şubat ayında İBB öncülüğünde yapılacak ‘İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ ile bunu bir kez daha göstermeye ve kanıtlamaya hazırlanıyor.

Bu arada, yeni il başkanı Şenol Aslanoğlu başkanlığında CHP İzmir il yönetimi yenilendi, Yeni başkanı / yönetimi kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyoruz. Unutulmasın ki İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kutup yıldızıdır. Muhalefet ve ana muhalefet CHP için çok büyük anlamlar ifade etmektedir. CHP İzmir örgütünün ve yerel yönetimlerinin, her daim bunun bilinci ve sorumluluğu ile hareket edeceklerini düşünüyoruz.