İZBAŞ’ta 2022 rekorlar yılı oldu

Uluslararası ölçekte şirketlere yaptığı ev sahipliği ile İzmir ve Türk ekonomisi için değer yaratan İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ), 2022 yılı iş sonuçlarını açıkladı.

İZBAŞ’ın 2022 yılı faaliyet sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, küresel ekonomideki resesyon risklerine rağmen yılı memnuniyet verici sonuçlar ile tamamladıklarını belirterek, işlem hacminde 1 milyar dolar sınırını aşarak 2022 yılını 1 milyar 232 milyon dolar işlem hacmi ile kapattıkları bilgisini verdi.

YENİLENEBİLİR ENERJİDE KÜMELENME MERKEZİ

Türkiye’nin en iyi çalışan ve en yüksek ölçekte katma değer yaratan serbest bölgeleri arasında yer aldıklarını vurgulayan Sevimli, Avrupa’nın en büyük rüzgâr türbin kanadı fabrikasına ev sahipliği yapan İZBAŞ’ın yenilenebilir enerji sektörünün ekipman üretiminde bir kümelenme merkezi olma yolunda ilerlediğine dikkat çekti.

Cumhuriyetin 100’üncü yılının kutlanacağı 2023 yılında hedeflerini 750 milyon dolar ihracat ve 1,5 milyar dolar işlem hacmi olarak belirlediklerini kaydeden Sevimli, büyüme sahası olarak gördükleri 1 milyon 515 bin metrekarelik araziyi satın alarak İZBAŞ’ı iki kat büyütmek istediklerini sözlerine ekledi.

“YATIRIMCILAR SABIRSIZLIKLA BEKLİYOR”

İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sınır komşusu olduğumuz ve geçen yıl ‘Menemen Serbest Bölgesi’ olarak tüzel kişilik kazanan 1 milyon 515 bin metrekarelik arazinin, İZBAŞ’ın büyüme sahası olması için üç yıla yaklaşık süredir ilgili kurumlar ve kamu otoriteleri nezdinde yoğun bir çalışma sürdürdük. Bu arazi ile ilgili yapılacak ihale ile elbette İZBAŞ olarak biz de ilgileniyoruz. Bünyemizdeki şirketlerimiz de yeni yatırım ve büyüme planlarında kararlarını netleştirmek için bu arazinin İZBAŞ tarafından satın alınarak genişleme sahamız olarak ilan edilmesini sabırsızlıkla beklemekteler.”

BÜYÜME ALANINDA PLUG&PLAY MODELİ

Eyüp Sevimli, serbest bölgenin genişleme alanına sahip olması sonrasında; mevcutta kapasite fazlasına sahip olunan elektrik, doğalgaz, arıtma, su gibi altyapı hizmetlerini hızlıca tamamlayarak bölgeyi yatırımcılara kısa sürede kazandırabileceklerini söyledi. İZBAŞ’ın mevcut kapasitesinin, yeni alanın da ihtiyaçlarını karşılamaya fazlasıyla hazır durumda olduğuna işaret eden Sevimli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kusursuz işleyen bir sisteme, yatırımcıların talep ve beklentilerini en iyi şekilde anlayıp hızlıca proaktif çözümler üretebilecek profesyonellerden oluşan güçlü bir yapılanmaya ve hizmet kadrosuna sahibiz. Örnekleri yurtdışında çok sayıda olan ‘Plug & Play’ (Tak & Çalıştır) konseptine sahip bir genişleme alanını kısa sürede inşa edebilir, sanayicilerimizin hizmetine sunabiliriz. Şirketlerimizin en verimli şekilde çalışabilmesi ve üretimlerinde sürdürülebilir başarı yakalamaları için güçlü organizasyonumuzu sürekli yeniliyor ve geliştiriyoruz.”