Banu Dedeman, dedesinin ve babasının izinden gidiyor

Mehmet Kemal Dedeman, Kayseri Kapalıçarşı’da Dedeman grubunun temellerini atarken tarih 1918’i gösteriyordu. O, aslında Cumhuriyet’in ilklerine imza atacak bir başlangıç yapmıştı. Sonrasında Türkiye’nin en vizyoner iş insanlarından Murat Dedeman ilklere imza atmayı sürdürmüştü. Murat Dedeman’ın ani ölümü üzerine kısa bir duygusal sarsıntı geçiren üçüncü kuşak olaya el koymuş ve Dedeman birbiri ardına oteller açarak Türkiye’nin turizmdeki en önemli markası olduğunu gösterdi. Banu ve Rifat Dedeman’ın görev bölümü yaparak başlattığı çıkışın ilk adımın, Düzce projesinin imzaları atılırken tanık olmuştuk. Rifat ve Banu Dedeman’ın muhteşem işbirliklerinde, turizm görevini Banu Dedeman üstlenmişti. Banu Dedeman, son dönemdeki hamleleri ile kurucu Mehmet Kemal Dedeman’ın ve onursal başkan Murat Dedeman’ın günlerini taşıdığını tüm sektöre gösteriyordu. Zaten Dedeman Turizmin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenirken Banu Dedeman şöyle demişti:

“Hedefimiz verimlilik içinde büyüme ve yaygın hizmet ağını genişletme olacak.”

Öyle de oldu. Dedeman yıllar önce başladığı yerden de otel açarak hızlı büyümesini sürdürdü ve sürdürmeye devam edecek.

Önce bölgesel sonra dünya çapında bir marka olma vizyonu ile başlatılan koşunun ilk sonuçları Balkanlar, Orta Doğu ve Afrika’da filizlenmeye başladı. Anadolu’da Murat Dedeman’ın başlattığı atak her kente bir Dedeman anlayışı ile sürüyor. Özellikle Dedeman Kayseri’nin açılması herkesi çok duygulandırdı. Çünkü Dedeman 75 yıl önce kurulduğu yere dönmüş Anadolu yatırımlarını taçlandırmıştı.

Dedeman Palandöken’deki tecrübesini Kartepe’den sonra Erciyes’e de getirmişti. Kayseri’ye gezi amaçlı gelenler de hizmet verecek olan Dedeman aynı zamanda toz karıyla ünlenmiş Erciyes Dağı’nda bulunan kayak merkezine gelen kayak severler için de ideal bir konaklama noktası olacak. Özellikle Dedeman’ın kış turizmi tecrübesi nedeniyle otelin yerli-yabancı spor kulüplerinin kamplarına da ev sahipliği yapması hedefleniyor.

Kayseri açılışı aynı zamanda bir anma töreni gibiydi… Bu anlamda Banu Dedeman’ın tarihe not düşen şu konuşması çok anlamlıydı:

“Kurucumuz, dedemiz merhum Mehmet Kemal Dedeman’ın yaşamı, 1903 yılında Anadolu’nun en eski şehirlerinden biri olan Kayseri’de başladı. Kendisi Kayserili olmanın; ticarette, girişimde, yapıcılıkta kendine has bir özelliği ve centilmenliği olduğuna inanırdı. Onun için Kayserili olmak cesur olmakla eş değerdi. Biz de attığımız her adımda bu cesaretten ilham aldık. Hayatı boyunca atılımların peşinde koştu, ‘memleketim Kayseri’ diyerek yaptığı her şey aslında sevdalısı olduğu Türkiye içindi. Dedemizden sonra bayrağı devralan babamız, Onursal Başkanımız merhum Murat Dedeman şehir otelciliğinin uluslararası standartlara kavuşturulması ve yeni destinasyonların kazandırılması için büyük emek sarf etti. Bizler ailenin 3. kuşak temsilcileri olarak doğduğumuz topraklarda olmaktan gurur duyuyor, bu değerler üzerine inşa ettiğimiz anlayışımızla yüzümüzü geleceğe dönerek büyümemizi sürdürüyoruz.”

Çalışma hayatına 1993 yılında, Dedeman Holding’de yönetici adayı olarak başlayan oto kiralamadan finansa şirketin neredeyse bütün süreçlerde görev alan Banu Dedeman bu duygusal konuşmasının ardından gelinen noktayı ve hedefi şu sözlerle özetledi:

 “2022 yılında Dedeman ve Park Dedeman markalarına ek olarak; 7 yeni markanın açılışını yaptık. Kayseri ile birlikte hizmete açık 22 ve sözleşme aşaması tamamlanmış 13 olmak üzere toplam 35 otelde, yaklaşık 5 bin oda ve 11 bin yatak kapasitesine ulaştık. Yılda yaklaşık 2 milyon misafir ağırlıyoruz. 2024 yılında 50 otele ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin 81 ilinde, başta Balkanlar, Orta Doğu ve Afrika olmak üzere farklı kıta ve ülkelerde Dedeman bayrağını dalgalandırmak istiyoruz. Oda sayısına bakmadan Türkiye’nin her bir noktasından gelen talepleri değerlendiriyoruz.”

Türkiye Otelciler Birliği (TUROB) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nde (TTYD) Yönetim Kurulu üyelikleri bulunan Banu Dedeman turizmde adete bir başarı hikayesi yazıyor.

Banu Dedeman 19 kentte 2 ülkede 20’yi geçen oteli ile  “dünyayı ağırlayan” en büyük ulusal zincir olarak yazdığı bu başarı hikayesini daha üst noktalara çekmeyi hedefliyor.  2025 yılına kadar; otel ve oda bazında büyümeyi yüzde 100, çalışan sayısını ise yüzde 70 artırma planı bu kapsamda ele alınmalı.

İşte bazı Dedemanlar

Bostancı – Cizre – Erbil – İstanbul – Kartepe – Kayseri – Konya – Oskemen Tavros – Palandöken – Şanlıurfa – Tokat – Zonguldak – Adıyaman – Denizli – Elazığ – Eskişehir – Gaziantep – Kastamonu –Trabzon – Adana – Cappadocia – Düzce – Kars