Yunanistan’da kraliyet yine gündemde

Eski Yunanistan Kralı İkinci Konstantinos'un geçen hafta hayatını kaybetmesiyle, ülkede yıllardır unutulan "kraliyet" kavramı tekrar gündeme geldi.

Eski Yunanistan Kralı İkinci Konstantinos’un ölümü, ülkede yıllardır unutulmaya yüz tuttuğu düşünülen bir tarih sayfasının aslında bugünkü siyaset dünyasında yansımaları olup olamayacağı sorusunu da beraberinde getirdi.

Geçen hafta hayatını kaybeden eski Kral’ı son yolculuğuna uğurlamak için sabahın erken saatlerinde sıraya girip saatlerce bekleyen binlerce kişi ellerinde taşıdıkları, kraliyet simgeli Yunan bayraklarıyla dikkatleri çekti.

Zaman zaman “Kral çok yaşa” ve eski Kral’ın oğlu için atılan “Pavlos” şeklindeki sloganlar, eski kraliyet ailesi üyeleri için yapılan sevgi gösterileri, coşkulu alkışlar, Yunanistan’ın günlük yaşamında ve siyasetinde onlarca yıldır sessiz kalmış bir heyecanı ortaya çıkardı.

Kalabalığın içinde, “kraliyet geri gelsin, eski Kral’ın oğlu Pavlos, geleneği devam ettirsin” diyenler kadar, “kraliyet artık mazide kaldı ama eski Kral’a eski bir devlet başkanı olarak duyduğumuz saygıdan ötürü buradayız” diyenler de vardı.

AA muhabirine konuşan gazeteci yazar Dimitris Psaras, bu ilginin Yunan toplumunun genelinde bir karşılığı olmadığını ancak iktidar partisi Yeni Demokrasi içinde siyasi sonuçlarının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Devrik Kral’ın cenazesini siyasi bir olay olarak nitelendiren Psaras, “Bence önemli olan Atina Metropol Katedrali’nin önünde toplanan 3-5 bin kişilik kalabalık değildi. Bu durum, ünlü birçok kişinin cenazesinde karşılaştığımız bir durum. Yakın bir tarihte, ünlü bir müzisyeni son yolculuğuna uğurlamak için daha fazla kişi toplanmıştı.” diye konuştu.

Eski Kral’ın cenazesini defnetmek için saatlerce bekleyenler arasında küçük bir kralcı grubun olabileceğini belirten Psaras, “Bu oran, Yunanistan’da bu (kraliyet) kurumun nihai olarak kaldırılıp, demokratik cumhurbaşkanlığı sisteminin getirildiği 1974’teki referandumda kralcıların aldığı yüzde 29’luk oydan daha küçük.” dedi.