Faydasıçok Vakfı’ndan kız çocuklarına büyük destek

Eğitimde fırsat eşitliğiyle yola çıktıklarını söyleyen Faydasıçok Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Selcen Faydasıçok, bu eğitim yılında 300 öğrenciye burs verdiklerini söyledi. Faydasıçok, okul projesinin önümüzdeki dönemdeki hedefleri arasında olduğunu belirtti.

BURCU NOYAN

Günümüz koşullarında fırsat eşitliği önemli başlıklardan. Özellikle de eğitimde fırsat eşitliği.  Giderek açılan gelir dağılımı uçurumuyla birlikte, gençlerin eğitim hayatını sürdürebilmesi için destek politikaları kaçınılmaz gözüküyor. Faydasıçok Vakfı’da bu bağlamda altı yıldır kesintisiz burs desteğiyle, gençlerin eğitim hayatına katkı sağlamayı hedefliyor. Vakfın, Hasçelik bünyesinde kurulduğunu anımsatan Faydasıçok Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Selcen Faydasıçok, şimdiye kadar 866 öğrencinin vakıflarından burs aldığını söyledi. Selcen Faydasıçok’la vakfın yeni dönem hedeflerini konuştuk.

Vakfınız, Hasçelik bünyesinde kuruldu öyle değil mi? Önce biraz Hasçelik’ten konuşalım.

Elbette. Hasçelik, 1968 yılında Konya’da kuruldu. Vasıflı çelik üreticisi ve tedarikçisi olarak; vasıflı çelik sıcak hadde üretimi, parlak çelik üretimi, vasıflı çelik, dikişsiz çelik çekme boru satış ve dağıtımı, yüksek dayanımlı maden bilyalarının üretimini, yüksek hassasiyetli sertleştirilmiş krom kaplı mil ve boru imalatı gerçekleştiriyoruz. Toplam 6 fabrikada üretim gerçekleştiriyoruz. Toplam 67 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu yılı, bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla 84 milyon dolar ihracatla kapatmayı planlıyoruz. Yaklaşık yüzde 20 olan ihracat payımızı stratejik planlarımız kapsamında 2027 sonu itibarıyla yüzde 35’e çıkarmayı hedefliyoruz.

Peki, Faydasıçok Vakfı nasıl kuruldu?

Vakıf, 2016 yılında çalışmalarına başlamış olup 2017 yılında ilk projesi “Sedefteki İnciler”i hayata geçirdi. Vakfın amaçları arasında; her yaştan çocuk, genç ve yetişkinlerin; bağımsız düşünebilen, çağdaş, araştırmacı bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunmak, iyi bir eğitim almalarını ve meslek sahibi olmalarını sağlamak, maddi imkânsızlıklar sebebiyle okuyamayan kişileri desteklemek yer alıyor. Vakıf ayrıca öğrencilerin kişisel gelişimlerine destek olmak amacıyla çeşitli, eğitimler, mentor çalışmaları, koçluk programları, sosyo-kültürel etkinlikler düzenliyor ve staj ve istihdam desteği veriyor. Beş yıldır eğitim alanında birbirinden farklı projeler üreterek tüm Türkiye’de eğitim gören öğrencilere destek veriyor. Sedefteki İnciler, İz Bırakanlar ve El Ele projeleri devam ediyor. Şimdiye kadar 866 öğrenci vakfımızdan burs aldı ve 100 öğrenci de vakıf programlarından mezun oldu.

Vakfın burs verirken kriterleri var mı? Mesela öncelik kız çocuklarının mı?

Öncelikli hedefimiz kız çocuklarının eğitimi…  Vakfımızın2017 yılında ilk projesi olan Sedefteki İnciler’i hayata geçirdi.  Sanayi alanında çalışan bir şirket olarak şirketlerinde çalışan kadın mühendis oranının düşük olması, kadınlar tarafından mühendislik gibi teknik, matematiksel ve sosyal veriler ışığında insanların kullanımına yönelik yeni sistemler üretme ve geliştirmeye açık bir mesleğin tercih edilmemesi Sedefteki İnciler projesini hayata geçirmelerine neden oldu. Proje kapsamında mühendislik bölümünde okuyan kız öğrencilere burs vermenin yanı sıra; eğitim, staj, mentorluk, koçluk, istihdam ve sosyal etkinliklerle onları destekleyerek kişisel gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlıyor. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasının, eğitim imkânlarının dağılımındaki eşitsizliklerin ve önyargıların yine eğitimle aşılabileceğine inanıyorlar. Kız çocuklarının eğitimi ve dolayısıyla kadın istihdamı ülkemizin kalkınması için öncelikli konularının başında geliyor.

Öğrenciler genellikle hangi branşta öğrenim görüyorlar? Ve ne yapmak istiyorlar mezun olunca?

Genellikle mühendis, tıp ve eğitim fakültelerinde eğitim görüyorlar. Mezun olunca savunma sanayi ve mühendis olmak istiyorlar. Kamuda çalışmayı pek düşünmüyorlar. Gençler en çok uzaktan çalışmayı tercih ediyor. Bizim bursiyerlerimizden istediğimiz bir şey var. Onlardan sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmelerini istiyoruz. Ve bu noktada gerçekten çok başarılı işlere imza atıyorlar böylece.

Vakfın yeni döneme dair hedefleri neler?

Bu eğitim döneminde de 300 üniversite öğrencisine burs veriyoruz. Vakıf, Türkiye’de eğitim gören, vakıf imkan ve projelerinden yararlanan öğrenci sayısını binlere ulaştırmayı amaçlıyor. Çeşitli illerde eğitim gören kız ve erkek öğrencilerin barınma ve yurt sorununa çözüm sunmak amacıyla yurt binaları projeleri planlıyor. Öğrencilerin bilimsel ve kişisel olarak donanımlı yetişmeleri ve iyi eğitim almaları için ise okul inşa etmek de planları arasında.