Başka Dünyalar Sergisi BonVivant’ta

Sanatçı Yasemin Cengiz Çağatay’ın “Başka Dünyalar Sergisi” BonVivant’da başladı.

İstanbul’un berrak ışıkları, fütürist, sembolist ve çağdaş sanatın temsilcilerinden etkilenen Çağatay’ın eserleri spontane görünse de aslında iyi planlanmış fırça darbelerinden oluşuyor. Sürekli yenilik arayışında olan, çok uzun saatler çalışmaya meyilli sanatçının resimlerinin birçoğu farklı açılardan bakıldığında yeni, farklı bir kompozisyon olabiliyor. Algının kaprisleri ve zihinsel zevkin gizemlerini kışkırtmak için tasarlanan resimlerden oluşan “Başka Dünyalar Sergisi” 12 Ocak’tan itibaren BonVivant’da.

Resim öğretmeni ve sanatçı bir annenin kızı olarak çok küçük yaşta resim yapmaya ve sanat tarihi öğrenmeye başlayan Yasemin Cengiz Çağatay 11 yaşında girdiği Galatasaray Lisesi’nde ilk sergisini açmıştır. THY’nin ulusal resim yarışmasında aldığı birincilik ödülü dolayısı ile Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne davet edilmiş, yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde tamamlamıştır. Çokuluslu şirketlerde üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra kariyerini bırakarak tekrar resim yapmaya başlamıştır. Sanat başkentleri Paris, Londra ve New York’da yaşadığı dönemlerde sanat kitapçıları, müzeler, galeriler ve sanat fuarlarında sanat bilgisini geliştirmiştir. IESA Paris ve Sotheby’s Institute of Art’ın New York ve Londra şubelerinde sanat yönetimi eğitimi almıştır. İlk solo sergisini All Arts İstanbul fuarında 2013 yılında kendi kurduğu Galeri MCRD ile gerçekleştirmiştir. Solo sergilerine Contemporary İstanbul 2014, 2019, 2021, Virtual CI’20 ve Scope New York 2020, Bodrum Art and Antiques Fair 2021 ve 2022 ile devam etmiştir.

Henüz yeni bir etkinlik merkezi olmalarına rağmen dokuz sergi gerçekleştirdiklerini belirten BonVivant Kurucusu Perihan İnci, 10. sergilerinde sanatını dijital teknolojileri kullanarak hayata geçiren bir sanatçıya ev sahipliği yaptıklarını ifade etti. İnci, Yasemin Cengiz Çağatay’ın eserlerini ilk kez İzmir’lilerle buluşturmaktan büyük memnuniyet duyduklarını, gerçekleştirdikleri etkinliklerle hedefledikleri gibi kaliteli ve iyi yaşamın adresi olduklarını ve bu yolculukta farklı disiplinlerden sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmaktan heyecan duyduklarını belirtiyor.

4 Şubat 2023 tarihine kadar devam edecek olan “Başka Dünyalar Sergisi” tüm sanat severleri BonVivant’da buluşmaya bekliyor.