İzmir’de yoksullaşmanın acı gerçekleri!

İBB’nin yaptırdığı İzmir araştırması, son yıllarda İzmir’de yaşanan yoksullaşmayı ve geçim sıkıntısını ortaya çıkardı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nın yaptırdığı ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi Tüketim Tercihleri ve Ekonomik Yapı Araştırma Raporu, çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. İzmirlilerin son yıllarda yaşadığı ekonomik sıkıntıları ve yoksullaşmayı çarpıcı biçimde ortaya koyar rapora göre, kentte yaşayanların yüzde 73,2’si mevcut ekonomik durumunu göz önüne aldığında hayatından memnun değil. Yüzde 66,9’u gelecekten umutlu değil.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı anket çalışmalarına göre her 10 İzmirlinin 7’sinin borçluyken her 10 İzmirlinin 4’ü ise aynı gün gelirinin tamamını borçlara ödüyor. Anket çalışmasına göre her 5 İzmirliden 1’i kırmızı et almayı tamamen bıraktığını, 10 İzmirliden 8’i ise mutfak harcamalarını kıstığını mış durumda. Gençlere dair dikkat çeken sonuçların yer aldığı ankette 4 gençten birinin dışarıda yemek yemekten ve sinemaya gitmekten vazgeçtiği, 5 gençten birinin ise dışarıda kahve içmeyi bıraktığı ortaya çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nın 28 Ekim 2022 ve 11 Kasım 2022 tarihlerinde kentin 30 ilçesinde bin 67 kişi ile yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan rapor, İzmirlilerin yoksullaştığını ortaya koydu. Rapora göre ankete katılan yüzde 73,2’si mevcut ekonomik durumunu düşündüğünde yaşamından memnun olmadığını ifade etti. Veriler kadınların yaşamlarından daha memnun olduğunu ortaya koyuyor. Ankete göre bu oran erkeklerde yüzde 66,5 iken kadınlarda yüzde 79,7’ye çıkıyor.

Ankete göre, sosyal yardım başvurusunda patlama var. İnsanlar et almayı bırakıyorlar. Bir zamanlar sosyal hayattaki renklilikle bilinen İzmir’de, başta gençler olmak üzere insanlar sosyal hayattan çekilmek zorunda kalıyor. İzmir araştırmasını değerlendiren İBB Başkanı Tunç Soyer, ‘insanın tüylerini diken diken eden bir tablo var’ dedi.

Ankete katılan İzmirlilerin yüzde 66,9’u mevcut ekonomik durumu düşündüğünde geleceğinden umutsuz olduğunu dile getiriyor. Bu oran kadınlarda yüzde 72,6 olarak iken erkeklerde ise yüzde 61. Raporda mevcut ekonomik krizin sadece karamsarlığa neden olmadığını ayrıca umutsuzluğa da ittiği vurgulandı.

Rapordaki verilere göre ankete katılan 10 kişiden dördü aynı gün gelirinin tamamını borçlara ödediğini ifade ederken ankete katılanların yüzde 9,5’u sosyal yardım başvurusu yapmayı, yüzde 20,8’i ise borçlanmayı düşünüyor. Ankete katılan İzmirlilerin yüzde 42,3’ü çocuğunun temel ihtiyaçlarını karşılamada çok zorlandığını dile getirirken yüzde 81’i geçen yıla göre mutfak harcamalarını da kıstığını ifade etti. Ankete katılanların yüzde 70’i de borçlu olduğunu belirtti. Kirada oturan 5 kişiden dördü ise kirasını ödemekte zorlandığını dile getirdi.

5 kişinden 1’i et almayı bıraktı

Ankette dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise katılımcıların her 5 kişiden birinin son bir yılda kırmızı et almayı tamamen bıraktığını belirtmesi. Yüzde 57,7’si ise kırmızı et almayı azalttığını, yüzde 14’ü de geçen yılla aynı oranda et aldığını dile getirdi. İzmir’de her 10 kişiden neredeyse 7’si son bir yılda süt ve süt ürünleri tüketimini azalttığını ifade etti.

Gençlik Raporu

Raporda gençlere dair veriler de yer aldı. Ankete katılan 18-24 yaş arasındaki gençlerin yüzde 26’sı dışarıda yemek yemeyi yüzde 25,4’ü sinemaya gitmeyi yüzde 22’si ise dışarıda alkolsüz bir şeyler içmeyi bıraktığını, yüzde 20,5’i kıyafet almayı bıraktığını ve yüzde 32,8’i sosyal ve kültürel harcamalar yapmayı tamamen bıraktığını belirtti.

*********

İZMİR’DEKİ YOKSULLAŞMA ESNAFI DA VURDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın verdiği bilgiye göre; 2022’de ülke ölçeğinde toplam 125 bin 892 esnaf iflas ederek ekmek teknesini kaybetti. 2022’deki toplam iflas sayısı 2021’e göre yüzde 23,7 oranında artmış oldu. 8 bin 400 esnafın iflas ettiği İzmir, İstanbul’un ardından en çok esnafın iflas ettiği ikinci kent oldu.

2022 yılında yaşanan esnaf iflaslarına dikkat çeken Veli Ağbaba, verilerin geçtiğimiz yıl her ay 10 bin 491 esnafın iflas ettiğini gösterdiğini kaydetti. 2018 yılından 2022 yılına kadar aradan geçen sürede iflas eden esnaf sayısı 548 bini geride bıraktığına dikkat çeken Ağbaba, “2022 yılında sicilden ve meslekten terkinini yaparak iflas eden esnaf sayısı 125 bin 892 olarak kayıtlara geçti. 2022 yılında 99 bin 706 esnaf sicilden, 25 bin 892 esnaf ise meslekten terkinini gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl her ay 10 bin 491, her gün ise 349 esnaf iflas ederek işsiz kalmış oldu. 2022 yılında gerçekleşen 125 bin 892 iflas son dört yıldaki yılsonu iflaslarını da geride bıraktı. 2022 yılında beş büyük şehir içerisinde en yüksek iflas oranı her yıl olduğu gibi yine İstanbul’da oldu. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da toplam 13 bin 160 esnaf, meslekten ve sicilden terkinini gerçekleştirerek iflas bayrağını çekti. İstanbul’dan sonra en çok iflasın yaşandığı il ise İzmir oldu. İzmir’de geçtiğimiz yıl iflas eden esnaf sayısı 8 bin 400 olarak kayıtlara geçti. Ankara’da geçen yıl iflas eden esnaf sayısı 6 bin 811 olurken, Antalya’da ise bu sayı 5 bin 912 oldu.