İKSV, 50.yılını kutluyor…

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 50. yılında, festivallerde yer alacak genç sanatçıların üretimlerini desteklemek ve vakfın Türkiye’nin kültür-sanat yaşamını zenginleştiren çalışmalarına güç vermek amacıyla bir gala gecesi düzenledi.

İKSV’nin 50. Yıl Özel Galası’na, iş, sanat ve medya dünyasından pek çok isim katıldı. Gecede sahneye çıkan ünlü komedyen Cem Yılmaz ise ‘milyarder’ esprisiyle salondakileri güldürdü

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı vakfın 50. yılını kutlamaktan dolayı mutluluğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Nejat Eczacıbaşı’nın kurduğu bir hayalin somutlaşmasıyla çalışmalarına 1972 yılında başlayan İKSV, ilk İstanbul Festivali’ni düzenlediğinden bu yana elli yıl geçti. İKSV olarak Türkiye’nin kültür-sanat yaşamının geçmiş elli yılında önemli izler bıraktık. Şimdi hedefimiz, kültür-sanatın yarınında da iz bırakabilmek. Tıpkı bu akşam olduğu gibi, farklı paydaşlarla dayanışma içinde yeni sanat üretimlerini desteklemek istiyoruz. Bir diğer odağımız da gençler… Gençlerin hayaller kurmalarını, kendilerini geliştirmelerini, dünyalarını zenginleştirmelerini, bunun için de kültür yaşamına katılmalarını çok önemsiyoruz. Kültür-sanatla beslenen bir toplumun aynı zamanda mutlu bir toplum olduğunu biliyoruz. Renkli, çoksesli, uluslararası bağları kuvvetli, geleceğe dair umut besleyen ve besleten, üretkenliği ve yaratıcılığıyla adından söz ettiren bir Türkiye’ye ulaşmak içinse kültür kurumlarına çok önemli görevler düşüyor. Bu yöndeki en güçlü kaynağımız da gençler.”

Eczacıbaşı, konuşmasında geceye destek veren tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek, “İKSV elli yıldır siz değerli dostlarının, kültür-sanata destek vermeyi öncelikleri arasına koyan kişi, kurum ve kuruluşların, Lale Kart üyelerinin, izleyicilerinin, sanatçıların sayesinde burada. Ellinci yılımızı sizinle birlikte kutlamaktan büyük mutluluk duyuyor, birlikte İKSV’yi en iyi şekilde yarınlara taşıyacağımıza gönülden inanıyoruz.” dedi.

CEM YILMAZ’DAN ‘MİLYARDER’ ESPRİSİ

Ayrıca davette sahneye çıkan Cem Yılmaz, esprileriyle salondakileri güldürdü. Bir hayli keyifli olduğu görülen ünlü komedyen, gecede, “Sanat, kültür tıpkı Halit Ergenç’in de dediği gibi; hiç akla gelmedik şeyleri bir araya getiriyor. Bakın burada hem siz, hem biz bir aradayız. Bu çok tuhaf… Normalde kaç kere Ömer Koç’a denk gelebilirsiniz? Onun için ben bugün milyarder dostlarımdan rica ediyorum; ne olur şu satışa çıkacak 5 eseri almayın. Şu konforlu milyonerler de bir şeyler alsınlar artık… Bu kaçıncı aktivite ya!” diyerek, espri yaptı.

 

İdil Biret’in 50 yıllık arşivi yayınlanıyor

Devlet sanatçısı dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, sanat arşivinde yer alan, ölümsüz bestecilerin eserlerini seslendirdiği konser videolarını ve söyleşileri, 12 DVD’lik bir kutuda “80. Yıl Dönümü” ismiyle Türkiye ve dünya çapında sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Kariyeri boyunca Wolfgang Amadeus Mozart’tan Frederic Chopin’e kadar çok önemli bestecilerin eserlerini ustaca icra eden, geçen ay 81 yaşına giren İdil Biret, sanat yaşamının 50 yılındaki konser, söyleşi ve belgeselleri tek bir eserde topladı. Sanatçının Almanya, Amerika, Avustralya, Belçika, İngiltere, İtalya, Meksika, Peru, Polonya, Rusya ve Türkiye’de 1970-2020 yılları arasında kaydedilmiş 37 saatin üzerinde orkestralı konçerto ve solo resital filmleri ile belgeseller, söyleşiler ve konserlere ilişkin 32 sayfalık kısa bir kitap, hazırlanan sanat kutusunda yer alıyor.

Arşivindeki video ve film kayıtlarını içeren 12 DVD’lik kutu takım, “80. Yıl Dönümü Edisyonu IBA” etiketiyle tüm dünyada müzik marketlerdeki raflarda yerini alacak.

Yorgola Han ödül getirdi

Ayvalık Belediyesi Georgala (Yorgola) Hanı’nın restorasyonu ve Ayvalık Belediyesi “Hizmet Binası” olarak işlevlendirilmesi nedeniyle uygulama ödülüne değer görüldü. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, tarihi dokusuyla UNESCO kalıcı listede yer almak için emin adımlarla çalışmaların yürütüldüğü bir döneme ödüle layık olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Başkan Ergin, “Tarihi binanın restorasyonunun tamamlanmasının ardından hizmet amaçlı kullanılmaya başlanılan binada konuk ettiğimiz yerli ve yabancı misafirlerin bulundukları ortamdan çok büyük keyif aldıklarını görmek bizleri çok mutlu ediyor. Ayrıca vatandaşların işlemlerini görmek için geldikleri binanın avlusunda sıralarını beklerken, yayınlarımızı okumaları, bulundukları tarihi binada, devlet hastanesi ve vergi dairesi olarak kullanıldığı dönemlere ait anılarını yaşamaları bizlere de duygulu anlar yaşatıyor. Ayvalık’ımıza çok yakışan bu tarihi binanın ödüle değer görülmesi bizleri çok büyük motive etti. Demek ki güzel işlere imza atıyoruz” dedi.

2001 yılından bu yana düzenlenen Koruma Özendirme Yarışması, TKB üyesi belediyelerin “kimlikli kent” kavramını güçlendirmesini, kentin hafıza mekânlarını geleceğe taşınmasını, atıl durumdaki yapıları restore ederek yeniden işlevlendirmesini ve yaşayan, canlı odaklara, kamusal alanlara dönüştürmesini destekliyor, teşvik ediyor. Tek yapı ölçeğinde onarımlar ile sokak, çarşı, mahalle gibi çok boyutlu yürütülen kentsel mirası koruma çalışmaları bu yarışma sayesinde tanıtılıyor, düzenlenen ödül töreniyle projeler sergileniyor ve ilgili kesimlerle paylaşılıyor.

Tarihi Kentler Birliğinin kurulmasını sağlayan Prof. Dr. Metin Sözen’in adına verilen Koruma Büyük Ödülü, bu yıl Ankara Büyükşehir Belediyesinin oldu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi ise Jüri Özel Ödülüne değer bulundu. 7 Proje Ödülü, 7 Uygulama Ödülü, 8 Süreklilik Ödülü ve 9 Başarı Ödülünün verileceği tören  İstanbul’da gerçekleştirildi. 

Sibel Önbaş, TÜYAP’ta okuyucu ile buluştu: “Şerbetini içmeli sonra İzmir’in lezzetlerini tanıtmalı..”

Sibel Önbaş, iki madalyalı bir Kemeraltı sokak satıcısı, İzmirli meşhur Şerbetçi Kadir Ağa’nın, unutulmuş hikayesinden yola çıkarak yazdığı kitabı ile İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda okuyucuları ile buluştu.

Ben de böylece rahmetli anam ile birlikte 1950’lerde her Kemeraltı’na inişte gittiğimiz Şerbetçi Kadir’in dükkanında şapur şupur içtiğimiz şerbetlerin tadını yeniden derin bir nostalji ile hissettim..

Papirüs Yayınlarından çıkan kitabı içen Sibel Önbaş, “Sonsuz teşekkürlerimle… Doğup, büyüdüğüm kentimin lezzet hikayelerini kayıt altına  almak ve kitlelerle buluşturmanın gururuyla…”dedi.

Sibel Önbaş, tüm kariyerin ve mesaisini İzmir’in lezzet dünyasını, tüm dünyaya tanıtmak için harcamakta. Önceliklerinin İzmir olduğunu söyleyen Sibel Önbaş, “En önemli misyonlarımızdan biri Dünya Kültür Mirası mutfaklarına İzmir’in de girmesi.. İzmir markalaşamadı ama şehrin markalaşması mutfakla olabilir.. Ama önce şerbetimizi içelim sonra kollarımızı sıvayalım” diye konuştu.

100 yıla iz bırakanlar..

İzmir’in 100’üncü Kurtuluş yıldönümüne armağan niteliğinde hazırlanan “1922-2022 İzmir’in 100 Yılına İz Bırakanlar – Geleceğe Örülen Kilit Taşları” adlı anı kitabı çıktı.

Gazeteci Elçin Demirtaş tarafından hazırlanan kitapta İzmir’i gelecek yüzyıla taşıyan değerli isimler, son 100 yılda kente emeği geçen simge insanları anlatıyor. Tarihe damga vurmuş değerli İzmirlilerin hayatı üzerinden İzmir’in 100 yıllık tarihini anlatan kitap, insan-kent ilişkisinin önemine dikkat çekiyor.

Cumhuriyet dönemi İzmir tarihinde hem kentine hem de ülkesine değer katan birçok İzmirli olduğuna dikkat çeken Demirtaş, kitabın kent kimliği ve kentlilik bilincinin ortaya konması açısından önemli olduğunu vurguladı. Demirtaş, “İzmir’in 100’üncü yıldönümünde, bayrağı devraldığımız kişileri anmak, kent kültürünün gelişmesi ve kentlilik bilincinin yaygınlaşmasına katkı sağlayacaktır” dedi.  Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti:

“İzmir, son yüzyılında ilmek ilmek dokundu. Bu dokumada bir çok insanın emeği var ve bu emekler İzmir’i bugüne getirdi. Bu güzel ve değerli kumaşın ortaya çıkmasında emeği olanların anıldığı bu kitap İzmir’e değer katmaya devam edenlerin yazılarıyla oluştu. İzmir’in ‘simge insanları’nın hayatlarından kesitler bulunan kitapta aynı zamanda İzmir’in yüzyıllık tarihi de ortaya konmuş oldu. İzmir’in yüzyıllık tarihi serüvenini yansıtan “Geleceğe Örülen Kilit Taşları” anı kitabı, gelecek yüzyılda yönümüzü belirleyecek ve İzmir için doğru adımları atmamızı sağlayacaktır.”

SİMGE İNSANLAR

İzmir’in simge insanları; Gabriel J.B. Arcas, Halit Ziya Uşaklıgil, Aleksandro Gagin, Süleyman Ferit Eczacıbaşı, Durmuş Yaşar, Cevat Şakir Kabaağaçlı, Behçet Uz, Yorgo Seferis, Adnan Saygun, Dido Sotiriyu, Ekrem Akurgal, Samim Kocagöz, Ayşe Mayda, Salah Birsel, Selmi Andak, Necati Cumalı, Dario Moreno, Turgut Pura, Attila İlhan, Şeref Bigalı, Şükran Kurdakul, Avni Anıl, Ayhan Işık, Tekin Çullu, Tarık Dursun K., Halit Refiğ, Metin Oktay, Dinçer Sümer, Tanju Okan, Gürhan Tümer, Ahmet Piriştina ve Noyan Özkan’ın hayatından kesitlere yer verilen kitabın sonsözü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in imzasını taşıyor. Yazar kadrosu ise şöyle sıralanıyor:

USTA YAZARLAR

“Lucien Arkas, Efdal Sevinçli, Selim Bonfil – Sarit Bonfil, Özden Toker, Filiz Eczacıbaşı Sarper, Hasan Denizkurdu, Semih Çelenk, İlhan Pınar, Hayri Yetik, Sirel Ekşi, Zeynep Oral, Ersin Doğer, Haluk Işık, Raşel Rakela Asal, Hülya Soyşekerci, Ümit Tunçağ, Asuman Susam, Avram Ventura, Lale Temelkuran, Özkan Mert, Reyhan Abacıoğlu, Yaşar Aksoy, Nihat Demirkol, Oğuz Makal, Uğur Yüce, Şükran Yücel, Atilla Dorsay, Mustafa Denizli, Hülya Savaş, Ali Kocatepe, Hikmet Sivri Gökmen, Ünal Ersözlü, Şehrazat Mercan.”

“Kitap Baba” rekora koşuyor..

Türkiye’de bir benzeri yok..

Atatürk sevgisi, kitap aşkı, kütüphane tutkusu… Mesut Tim, Atatürk Çocukları Kütüphaneleri’nin babası…

Mesut Tim, kitaplar arasında o kadar mesut ki, kitaplardan sraylar kurmuş. Her kitap sanki sevgilisi; bir o kitaba sarılıyor bir bu kitaba. Sevgili kütüphanelerinin 9 Aralık Cumartesi günü Bafa’da 49’ncusunu kurdu. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat onur konuğuydu. O da bir kitap kurdu. Eline aldığı kitabı bitirmeden bırakmaz.

Kütüphane açılışında çocukların sevinci görülmeye değerdi. Hele kurdeleyi Başkan Muhammet Tokat ve “Kitap Baba” ile birlikte açmaları muhteşemdi. Sırada kaç tane daha olduğunu sordum Kitap Baba’ya, “Açabildiğim kadar açacağım” diyor kararlı ve umutlu.

YÜZLERCE KÖY VE MAHALLE

50’nci kütüphane Güllük’te olacak. Hedef yüzlerce köye, mahalleye kütüphane… Mesut Tim, kurduğu kütüphanelere gerçekten mükemmel bir isim bulmuş. Çünkü “Atatürk Çocukları Kütüphanesi” her yaştan insanı, hepimizi kucaklayan içine alan bir isim. Bafa Atatürk Çocukları Kütüphanesi’nin açılışında Atatürk’ün şu sözünü anımsattı: “Kitap okumasaydım bugün yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım.”

Mesut Tim, çalışma yaşamını sonlandırdıktan sonra kütüphane kurma çalışmalarına başlamış. 2006 yılından bu yana kitap topluyor, aldığı bağış kitaplarla kütüphane kuruyor. Ona takılan isim: “Kitap Baba”. Kitap Baba, eski bir gazeteci ama artık yazmaktan çok yazılanları Atatürk’ün her yaştan çocuklarına ulaştırıyor.

Kütüphane binası bir kültür evi işlevi görecek. Bafa ve Çevre Mahalleler Koruma Geliştirme ve Dayanışma Derneği, Milas Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Bafa Muhtarlığı ile birlikte sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyecek.