Türkiye’deki Ukraynalı sayısı açıklandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ankara Eryaman Çocuk Evleri Sitesi’ne yaptığı ziyarette, 759’u çocuk, 248 yetişkin olmak üzere 1007 Ukrayna vatandaşının Türkiye’de yaşadığını açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ankara Eryaman Çocuk Evleri Sitesi’nde kalan Ukraynalı çocukları ziyaret etti. AA’nın haberine göre, Bakan Yanık, ziyarette yaptığı açıklamada, Ukrayna’dan savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen 759’u çocuk olmak üzere 1007 kişinin olduğunu söyledi. 

Ukrayna’da savaşın başladığı Mart 2022’den bu yana bin 195’i çocuk 502’si refakatçi olmak üzere toplam bin 697 Ukraynalı vatandaşın Antalya, Sakarya ve Ankara’ya yerleştirildiğini belirten Yanık, “Bunlardan bir kısmı daha sonraki süreçlerde geri döndüler. Hatta biraz önce burada aramızda olan çocuklarımızdan birisiyle ilgili bir koruyucu aile kararı çıktığı, onun da geri döneceği bilgisini verdiler. Geri dönenleri çıkardığımızda bugün itibarıyla 759 çocuk, 248 yetişkin olmak üzere 1007 Ukrayna vatandaşı ülkemizde bulunuyor” dedi.