Zeynep Casalini şarkılarını “HPV farkındalığı” için söyledi

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu Kulüplerinden Denizli Rotary Kulübü “Çocuklara Ücretsiz HPV Aşısı Uygulaması ve HPV Farkındalık” projesi kapsamında Zeynep Casalini Konseri düzenledi.

Denizli Rotary Kulübü aşı ile önlenebilen tek kanser türü olan Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri ile mücadele için bir proje başlattı. Projeye fon yaratmak için gerçekleştirilen Zeynep Casali’ni konserinin ardından çocuklara ücretsiz HPV Aşısı yapılarak HPV aşısı konusunda toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla akademisyenler eşliğinde bilgilendirme seminerlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Denizli Rotary Kulübü Başkanı Sidar Anıl Özalp konserin açılışında geceye destek olan ve katılan herkese teşekkürlerini sunarak şunları söyledi: “Serviks yani Rahim Ağzı Kanseri, HPV Virüsü sebebiyle oluşmakta ve Dünya’da meme kanserinden sonra ikinci sırada ölüm sebebi olan bir kanser çeşidi olarak görülmektedir. Günümüzde ise her iki dakikada bir, Rahim Ağzı Kanserinden dolayı bir kadın yaşama veda etmektedir. Fakat Rahim Ağzı Kanseri, Dünya’da aşı ile önlenebilen tek kanser türü!

HPV ile mücadele konusunda uygulanan bir aşı mevcut, bu da HPV Aşısı fakat bu aşı maalesef ülkemizde hem ücretsiz olarak uygulanmıyor hem de oldukça pahalı.HPV Aşısının ücretsiz olarak uygulanmaması, pahalı olması ve tüm bunlarla birlikte, özellikle aşı yaptırma imkanı olan kişilerde dahi bu konu hakkında farkındalığın düşük olması bizleri düşündürdü. Kendinden Önce Topluma Hizmet ilkesi ile hareket eden bizler bir yola çıktık ve öncelikle kız çocuklarına olmak üzere, bu aşıyı ücretsiz sağlamak ve en önemlisi de HPV konusunda Toplumsal Farkındalığı arttırmak adına bir proje başlattık. Denizli Rotary Kulübü olarak yürütmekte olduğumuz projemiz ile ilimizde hekimlerle birlikte kitlelere HPV Bilgilendirme Toplantıları ve Eğitimlergerçekleştirmeyi, Belediyelerimiz ve Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi ile ortak çalışma yürüterek, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirtilen 9 – 12 yaş aralığındaki 200 kız çocuğuna 6 ay aralık ile toplam 2 doz uygulayarak kadın sağlığına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu proje ile gerçekleştirmek istenilen öncelikli hedef toplumun her kesiminde HPV farkındalığının oluşması.Umarız bu aşı en kısa sürede Sağlık Bakanlığı’nın ücretsiz aşı programında yer alır ve toplumun her kesiminde HPV konusunda farkındalık tam anlamıyla tahsis edilerek Kadın Sağlığı konusunda büyük bir değişim gerçekleşmiş olur.’’ şeklinde konuştu.

Başkan Özalp projeyi özetlediği sözlerinin ardından konser organizasyonunda emeği geçen Sanatçı Zeynep Kasalini’ye, projeye destek olan Sanayici, İş İnsanı, Rotaryen ve tüm katılımcılara teşekkür ederek plaket takdiminde bulundu.

Proje, Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı olan Ocak ayı içerisinde başlayacak HPV Bilgilendirme Seminerlerinin ardından aşılama için talep toplanması ve aşılama süreci ile birlikte devam edecek.