Soğukların içinden

Amerika’da soğuk rüzgarlar esmeye devam ediyor. Soğuğun nedeni Zelenskiy’in Senatoda yaptığı konuşma ya da burada olması ile alakalı değil. Birkaç gündür süren bir soğuk dalgası. Termometrelerin -27’yi gösterdiği New York’ta hava güneşli olmasına rağmen titreyen çenelere hakim olmak çok zordu. HUB merkezlerinde günde 5600’e yakın uçuşun hava muhalefeti ve kar fırtınası yüzünden iptal edilmesi christmas seyahati için yolda olanları üzdü.

Şehir merkezine kar yağmadı ama Buffalo’ya yağan kar ve olan soğuk kayıtlara geçmiş en büyük ikinci kar fırtınası olarak gösteriliyor. Amerika ve Kanada genelinde toplam 62 kişi şu ana kadar soğuktan donarak hayatını kaybetti. Bu rakamın sadece 28’i Buffalo’dan. Şuan zorunlu olmadıkça evden çıkmama ve araç kullanmama yasağı devrede. OHAL devrede olmasından dolayı, bazı yerlerde yağmalama olaylarından da bahsediliyor. Arama çalışmaları devam ederken ölü sayısının artmasından endişeleniyor. Hava şartları o kadar kötü ki, yolda kardan mahsur kalanları kurtarmaya giden araçlar bile yolda kalıyor. 

Montana Eyaletindeki Elk Park’ta sıcaklık -45 dereceye düştü, Michigan’da Hell kasabası (adı cehennem olmasına rağmen) dondu.

Soğukları bir tarafa bırakıp siyasi gündeme geçelim. Kendi iddiasına göre Amerikalıların, Lincoln’den çok Washington’dan çok sevdiği en favori başkanı Donald Trump! Geçen gün büyük bir anons yapacağım diye tüm medyayı topladı. Kulislerde başkanlık seçimleri için resmi adaylığını açıklayacak diye düşünülürken, NFT resimlerinin satışının reklamını yaptı. En çok kart alan 5 kişi ile yemek yiyeceğini sonrakilerin kendi golf otellerinde konaklama yapacağını ve diğer ödülleri açıkladı. Kendisine muhalif grup insanları “ahmak” yerine koyduğu için hayli yaylım ateşine tuttu. Merak edenler için kartlar satışa çıktığı anda tükendi…

Diğer bir yandan Kongre saldırısı ile ilgili olarak “çok aşamalı komplo kurmakla” suçlandı! Yayınlanan 845 sayfalık raporda sorumluluğun tamamen eski başkana ait olduğu söyleniyor. Ayrıca bu sebeple kendisinin kamu görevlerinden yasaklanması gerektiği tavsiye ediliyor.

Soruşturma komisyonu 18 ay boyunca, 10 kamuya açık toplantı yaptı ve aralarında Trump yönetimi yetkilileri, görevleri, Trump ailesinin üyelerini, Kongre Polisi Memurlarını, saldırıya katılanlar ve milis üyelerinin de içinde bulunduğu 100’den fazla tanık dinledi. Yedi Demokrat iki de Cumhuriyetçinin oluşturduğu komisyon Adalet Bakanlığına Trump için isyana yardım ve diğer üç federal suçlama üzerinden suç duyurusunda bulunmasını tavsiye etti. Raporda Demokrat Partili Başkan Bennie Thompson’un “Herhangi bir ABD Başkanının bir güruhu Kongre Binasına saldırması için kışkırtmasının akıllara bile gelmeyeceğiydi.

Özetle Raporda yaşanan süreç ve Trump’ın yapmadıkları bununla birlikte insanları kışkırtmasından ötürü kamu görevlerinden men edilmesi gerektiğinin altı çizilmiş.

Zelenskiy’in Washington ziyareti

Özel bir operasyon ile Kiev’den ABD’nin başkenti Washington’a getirilen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ABD Senatosunda konuştu.

Zelenskiy, konuşmasında ülkesine yapılan finansal destekler için teşekkür etti ve “paranız bağış değil. Küresel güvenlik ve demokrasiye yönelik yapılmış bir yatırım” dedi.

Oval Ofis’te yapılan görüşme sonrası iki lider kameraların karşısına geçti. Biden desteklerinin devam edeceğini ve Ukrayna’nın asla yalnız kalmayacağını söyledi. Gerek Demokratların gerekse Cumhuriyetçilerin Rusya’yı durdurmanın ne kadar önemli olduğunun bilincinde olduğunu söyleyen Biden, “Amerikan halkı, egemenlik ve toprak bütünlüğüne yapılan saldırılara sessiz kalmamız halinde, dünyanın daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalacağını çok iyi biliyor” diye konuştu.

Beyaz Saray bu ziyaret öncesinde Ukrayna’ya yaklaşık 2 milyar dolarlık yeni bir askeri yardımda bulunacağını açıkladı. Tüm bu olanlar üzerine Putin’in “mevcut durumun süresini uzatmaktan başka bir şey yapmıyorlar” açıklaması üzerinde de düşülmeli…

Şimdilik bu kadar, haftaya görüşmek üzere,

Sevgi ile kalın…