AKSA Akrilik’ten dört gün mesai detayları

Aksa Akrilik “4 gün mesai” uygulamasında merak edilen soruları yanıtladı. Uygulama başarılı olursa 200 mühendis, uzman ve üzeri çalışan daimi olarak 4 gün çalışma sistemine geçecek.

Dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek haftada 4 gün çalışma sistemine geçiyor. Uygulamayla birlikte, çalışan verimliliğinin ve memnuniyetin artırılmasını hedefleyen Aksa Akrilik, modelin başarılı olması halinde daimi sisteme geçecek.

Aksa Akrilik uygulamada merak edilen bazı noktalara dikkat çekti. Buna göre; 1450 çalışandan, gerektiğinde fazla çalışma yapan ve mesai ücreti almayan mühendis, uzman ve üzeri yaklaşık 200 çalışanı kapsayan uygulamada maaş ve yan haklar aynı kalacak. Çalışılmayan gün için ise çalışandan ekstra bir çalışma yapması ya da diğer günler daha uzun mesai yapması beklenmeyecek. Şirket, bu kapsamda, mesai saatleri 08.00-17-00 olmak üzere 3 ay süre ile haftada 4 gün mesai sistemini deneyerek iş dünyasına örnek olmayı amaçlıyor. Uygulama başarılı olursa, söz konusu 200 mühendis, uzman ve üzeri çalışan daimi olarak haftada 4 gün mesai sistemine geçecek.