Nebati’nin sözlerine Şükürer’den yanıt

Bakan Nebati’nin sözlerine tepki gösteren ESİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Sıtkı Şükürer, “Sayın Bakan’ın bu ülkenin geleceğini belirleyecek iktisadi politikaların sadece devletin işi olduğunu söylemesi hakikaten çok tartışmalı bir görüş" dedi.

İzmir İktisat Kongresi’nin tanıtımı dolayısıyla İzmir’de düzenlenen basın toplantısında kongre hazırlıklarına ve etkinliğin içeriğine ilişkin bilgi veren Nebati, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonunu hedef aldı ve İzmir Valiliği tarafından binanın yapımının sürdüğünü belirterek, “Binayı yetiştirmek için hazırlıklar yapılıyor, sonra birileri çıkıp ‘ben burada toplantı yapacağım’ diyor. Bunun izah edilebilir bir tarafı yok. Olmaz! Bunun dışına çıkarsanız tek başınıza kalır ve şehrinize katkı koyacak olan programı sekteye düşürmeye çalışır konuma gelirsiniz” dedi.

Bakan Nebati’nin sözlerine tepki gösteren ESİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Sıtkı Şükürer, “Sayın Bakan’ın bu ülkenin geleceğini belirleyecek iktisadi politikaların sadece devletin işi olduğunu söylemesi hakikaten çok tartışmalı bir görüş. Demokratikleşme niyetli olan bir anlayışın sivil inisiyatiflere ve yerelleşmeye önem verdiğini gösteriyor olması gerekir” dedi.

Şükürer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabii ki sivil toplum kanunu kararnameyi yapacak yayınlayacak değil. Ancak öneri sunmak yaklaşımı zenginleştirmek Karar vericileri tedirgin etmemeli ötesinde mutlu olmalılar. Bu bir anlamda yurttaşlık görevidir. Devlet final tahlilde Sayın Erbakan’ın vaktiyle söylediği gibi servis veren bir organizasyondur.”

Loading