Minibüsçüler anlaşamadı olan yolculara oldu

Ümraniye-Kadıköy-Göztepe hattı ile Ümraniye-Kadıköy hattı şoförlerinin 450 metrelik ortak güzergah nedeniyle yaşadığı anlaşmazlık yolcuları mağdur etti.

İstanbul’da Mustafa Kemal-Örnek Mahallesi (C-75 ) minibüs hattı şoförleri, Ümraniye Esenevler’de aynı güzergahı kullanan Örnek Mahallesi-Kadıköy- Mustafa Kemal (C-65) hattı şoförlerini, “Yolcularımızı alıyorlar, gelirlerimiz azalıyor” gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne şikayet etti.

Şikayetin ardından UKOME kararıyla güzergah değişti. C-65 hattı minibüs şoförleri bu karara karşı iptal davası açtı.

İstanbul 9. İdare Mahkemesi UKOME’nin kararını iptal etti. İptal kararı sonrası UKOME yeniden bir düzenleme yaptı. C-65 hattı minibüsleri yeni düzenleme ile hatta giremiyor, giren minibüsler ise ceza keserek bağlanıyor.

Minibüs sayısındaki azalma nedeniyle, dolu gelen minibüslerde yer bulamayan birçok yolcu mağdur oldu. Yağmur altında bekleyen minibüs yolcuları, bu duruma tepki gösterdi.

C-65 hattı şoförleri ise araçlarının çalıştırılmaması nedeniyle oluşan mağduriyetin giderilmesini istedi. Bir minibüs yolcusu, yaklaşık bir saattir minibüs beklediğini belirterek, “C-75 minibüsleri dolu geçiyor. Biz nasıl bineceğiz, buna çözüm bulunması lazım” dedi.

Lise öğrencisi Sudem Kırıldağı ise sabah 06.50’den itibaren beklediğini belirterek, “12. sınıf öğrencisiyim, staja geç kaldım. Minibüs gelmediği zamanlarda burada bekleme oluyor” diye konuştu.

Minibüs sahibi Şafak Hamza ise şunları söyledi:

– Bu güzergah üzerinde iki hat çalışıyor. Diğer hat sahipleri gelirleri azalıyor diye şikayetçi oldular. Bu hattı UKOME kararıyla ya da artık başka nasıl yaptılarsa iptal ettirdiler. Daha sonra konu mahkemeye taşındı. Mahkeme UKOME’nin kararını iptal etti.

– Her minibüs günlük kaç yolcu taşıyor, gelir ne oluyor belediye hesaplıyor. Bu minibüsler 980 yolcu taşıyor. Yolcu sayısını, gelirlerini daha fazla nasıl artırırız diye, 450 metrelik mesafeyi de kullanmak için böyle bir düzenleme yaptılar. Hattı kullanmaya devam eden 20 minibüs bağlandı.

Loading