İlk raylı metro 2023’te raylarda

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin ilk yerli metro setinin 2023 yılının ilk çeyreğinde raylara ineceğini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, başta bilgi ve iletişim teknolojileri olmak üzere teknoloji dünyasında hızlı değişimler yaşanırken, Türkiye’de de yeni ürün ve sistemler geliştirilerek kullanıma sunduklarını belirtti.

Bugün gelinen aşamada nesnelerin internete bağlandığı, cihazlar arası iletişimi sağlayan, farklı verileri gerçek zamanlı işleyebilen ve analiz etme özelliğine sahip makineler arası iletişim (M2M) ve nesnelerin interneti (IoT) gibi teknolojilerin daha da önem kazandığını vurgulayan Karaismailoğlu, “Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde, teknolojiyi sadece kullanan değil, aynı zamanda üreten bir ülke olma hedefimiz doğrultusunda, dijital yüzyıla yerli ve milli çözümlerle adım atacağız.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, yerli üretim çalışmalarını hızlandırdıkları 5G teknolojisinde 2023’te önemli bir yol katetmeyi hedeflediklerini belirterek, “5G teknolojisiyle daha yüksek hızda daha düşük gecikme süresi ve yüksek kapasitede mobil internet hizmeti kullanılmaya başlanacak.” dedi.

Söz konusu teknolojiyle makineden makineye ve nesnelerin interneti cihazlarını yönetecek akıllı bir iletişim ağı oluşturulacağına dikkati çeken Karaismailoğlu, şöyle konuştu: “Bu kapsamda 5G, uygulamada olan teknolojilerin bir arada, verimli ve uyumlu bir şekilde tüm nesil bantları tamamlayıcı olarak kullanabilecek teknolojik ilerlemeyi sağlayacak. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin sıkça kullanılmaya başlandığı alanlardan biri olan akıllı ulaşım sistemleri de 5G sayesinde daha hızlı ve verimli çözümlere kavuşacak. Bu kapsamda, telekomünikasyon, elektronik ve bilgisayar teknolojileri ulaşım sektörüyle entegre edilirken, konum belirleme, haberleşme, haritalama gibi sistemlerin entegre bir şekilde çalışması, akıllı ulaşım sistemlerinde kullanılan uygulamaların kalitesini ve hızını artıracak.