Parti binasında işkence iddiası

Adana'da aralarında Anavatan Partisi İl Başkanı Mehmet Üveyik'in de bulunduğu beş kişi, bir gence parti binası ve bir ofiste işkence yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı.

23 yaşındaki Furkan Ç., 27 Kasım’da ailesi tarafından yaralı olarak Çukurova Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Hastanede tedaviye alınan Furkan Ç.’nin iki bacağında kırık, dilinde, kulağında ve başında çeşitli yaralar tespit edildi.

Mağdurun ailesi, oğullarının 26 Kasım’da kandırılıp götürüldüğü merkez Seyhan ilçesi Mithatpaşa Mahallesi’ndeki Anavatan Partisi İl Başkanlığı binasında işkenceye maruz kaldığı iddiasıyla polise başvurdu.

Aile, parti binasının ardından Karasoku Mahallesi’ndeki bir ofise götürülen oğullarına işkencenin burada da sürdüğünü, 450 lirası ile kimliğinin gasp edildiğini ve tehditle kendisinden 150 bin lira istendiğini ileri sürdü.

Çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Gasp Büro Amirliği ekipleri, partinin il başkanı Mehmet Üveyik (44) ile olaya karıştıkları iddiasıyla Eyüp E. (32), Zübeyir A. (30), Suat Ö. (25), Erdal A. (35), Ramazan B. (26) ve Yasin D’yi (23) gözaltına aldı.

Ekipler, şüphelilerin üzerinde ve ofiste, yaralı Furkan Ç.’ye ait kimlik, ruhsatsız iki tabanca, 139 uyuşturucu hap ile işkencede kullanıldığı değerlendirilen zımba teli sökücü ve sopa ele geçirdi.