Türkiye’de üretimi mümkün olabilecek doğal gübreye ilgi arttı

Agri Sciences’in Ziraat Mühendisi İbrahim Demran, "Tarımın olmazsa olmaz girdisi, gübre fiyatlarının şiddetlenmesi, hem biz tedarikçileri hem de üreticiyi çok etkiledi" dedi.

Markalı bitki koruma pestisitlerini ve özel gübreleri geliştiren, formüle eden ve pazarlayan, ziraat kimsayalları firması Agri Sciences’in Ziraat Mühendisi İbrahim Demran Gözlem Gazetesi’ne firmalarının çalışmalarını anlattı.

Tarım gübrelerini ve ilaçlarını fabrikalarında üreterek satış organizasyonuyla hem dünyaya hem de Türkiye pazarına verdiklerini aktaran Demran, “Türkiye’den dünyanın birçok ülkesine, özellikle Ortadoğu bölgesine, Latin Amerika’ya Şili’ye Panama’ya kadar dünyanın birçok ülkesine hem gübre hem bitki koruma ürünleri ihracatı yapmaktayız. Aynı zamanda iç piyasaya Çukurova, Akdeniz, Antalya, İzmir bursa, Tekirdağ’da kurulu bölge müdürlüklerimiz ve İç Anadolu, Güney Anadolu, Doğu Anadolu başbayilerimizle bu satış ağını oluşturmaktayız. Kemalpaşa’daki fabrikamızda en son teknoloji ile bu ürünler üretilmekte. Hem İzmir hem Türkiye ekonomisine katkı sağlamaktayız” diye konuştu.

“Tarımın ve üretimin önemi ortaya çıktı”

Pandemi döneminin tarımın önemini, sonrasında yaşanan Ukrayna-Rusya savaşının da bu girdilerin her ülkede üretilmesi gerektiği gerçeğini ortaya koyduğunu aktaran Demran, “Ukrayna ve Rusya dünya tahıl üretiminde buğday ve mısır üretiminde söz sahibi ülkeler. Türkiye özellikle hububatın ana vatanı olmasına rağmen maalesef şu anda ithalatçı konumunda bulunuyor. Birim alandan en yüksek verimi alabilmek için gübre, tarımın olmazsa olmaz girdisi. Türkiye’de kur artışından daha da şiddetlenen gübre fiyatları hem biz tedarikçileri hem de üreticiyi etkiledi ve şu gerçeği ortaya koydu: Kendi öz kaynaklarımıza dayalı, özellikle Türkiye’de üretimi mümkün olabilecek, özellikle biyolojik doğal, Organomineral gübrelere ilgi daha da arttı ve artmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.  

En büyük sorunun girdi fiyatlarının tüm dünyada ve Türkiye’de hat safhada artması ve gübre hammaddesinde dünyanın en büyük tedarikçisi Rusya’ya uygulanan ambargolar olduğunu söyleyen Demran, “Uygulanan bu ambargolar dünyanın birçok ülkesinde gübre üretimini etkiliyor. Hammadde tedariki konusunda tüm dünyada olduğu gibi biz de etkileniyoruz” dedi.

 

Loading