Türkiye’de üreticiler, organik tarım ilacına mesafeli

Adagro Pazarlama Sorumlusu Mehmet Akdemir, Türkiye’de organik tarım ilacına talebin çok az olduğunu belirterek, “Birinci neden, üreticilerin organik ilaca maliyeti nedeniyle sıcak bakmaması, ikinci neden ise üreticinin, organiğe, kimyasal kadar güvenmemesidir” dedi.

Türkiye’ye tarım ilacı ve gübre ithalatı ve satışını gerçekleştiren Adagro’nun Pazarlama Sorumlusu Ziraat Mühendisi Mehmet Akdemir, Growtech fuarında, Gözlem Gazetesi’ne firmaları ve ürünleri hakkında bilgi vererek; sektörün sorunlarını aktardı.

Firması hakkında bilgi veren Akdemir, “Seipasa (İspanya), Miller (ABD), Fertinagro (İspanya) ve Demetra (İtalya) firmalarının Türkiye distribütörü olan firmamız Ege Bölgesinde Corteva Agriscience, FMC Turkey,  Adama ve Bioglobal A.Ş. firmalarının bölge distribütörlüğünü yapıyor” dedi.

Kurlardaki artışın yaşadıkları sıkıntıların başında geldiğini ifade eden Akdemir, “Dünyadaki değişen global sıkıntılardan kaynaklı fiyatların yükselmesi bizi zorluyor. Ürünler çok pahalı hale geldi. İyi ürünler,  kaliteli ürünler getirmeye çalışıyoruz. Bunlar ekstra maliyetli ürünler oluyor. Fiyatların yüksek olması nedeniyle ürünü satmakta zorluk çekiyoruz.  Eskiden 1 milyon dolara getirdiğimiz ürünü, şu anda 300-400 bin dolara getirebiliyorsunuz. Fiyatların çok artması, üreticinin ürettiği ürünün istenilen seviyelerde olmaması, alım gücünün azalması bizi etkiliyor. Daha az ürün getirme ya da sattıkça ürün getirme gibi yollara başvurabiliyoruz” diye konuştu.

“Organik ilaç satışımız yüzde 5’i geçmez”

Gelişmiş ülkelerin çoğunun organik zirai ilaçlamada Türkiye’nin çok önünde olduğunu dile getiren Akdemir, “2030-35 yıllarında daha fazla aktif maddenin yasaklanacağı söyleniyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye de bu tip ürünlere geçecek. Halihazırda var, kullanıyoruz ama kimyasallar kadar değil. Türkiye pazarında organik ilaç satışımız yüzde 5’i geçmez. Bu Türkiye’ye özgü bir şey yurtdışında daha fazla. Çünkü onların daha katı kuralları var. Ülke ülke değişmekle birlikte gelişmiş ülkeler, Türkiye’den çok öndeler” ifadelerini kullandı.

Organik ürünlere, maliyetli olduğu için daha az talep olduğunu aktaran Akdemir, “Ve hala daha güvenli olarak bakılmıyor. Üretici, organiğe, kimyasal kadar güvenemiyor. En büyük problemimiz üreticinin hala bu ürünlere karşı bakışının sıcak olmamasıdır. Birinci neden, üreticiler organik ilaca maliyeti nedeniyle sıcak bakmıyor. İkinci neden güven problemi. Kimyasal kadar sirkülasyonu olan ürünler değiller. Organik yapanların çıkış noktası olmadığı için kullanıyorlar. Ama konvansiyon yapanlar kimyasal uygulama yapanlarda bu sıkıntıyı yaşıyoruz” dedi.