KESİAD Başkanı Günel: “Sanayinin bacaları destek ile tüter”

KESİAD’ın her ay geleneksel olarak düzenlediği Perşembe Kahvaltısı’nda konuşan KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Can Günel, tek haneli rakama indirilen faiz oranını değerlendirdi.

Kemalpaşa Ramada Otel’de düzenlenen KESİAD Perşembe Kahvaltısı’nda Kemalpaşa Kaymakamı Musa Sarı, Kemalpaşa İlçe Emniyet Müdürü Sefer Şahin, Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanı Halil Yaşar Güzel, Kemalpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Arzu Külahcıoğlu Altıntoz ve Erhan Gönülbağı, Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Barış Dolaş, Kızılay Yöneticileri Dr. Burak Yurdakul, Serdar Coşkun, Kemalpaşa İlçe Nüfus Müdürü Serap Zengin, KOSBİ Bölge Müdürü Mükremin Zülkadiroğlu, KESİAD Kurucu Başkanı Fahrettin Selçik ve KESİAD üyeleri katıldı.

“Tek haneli faiz, borçlanma oranlarında görülmüyor”

Toplantının açılış konuşmasını yapan KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Can Günel, ekonomi gündemini değerlendirdi. İstiklal Caddesi’nde meydana gelen saldırı ve Gaziantep’te yerleşim yerlerine yapılan roket atışlarını kınayarak sözlerine başlayan Günel, politika faizinin tek haneli rakamlara inmesinin etkisini, bireysel ve şirketlerin kredi faiz oranları ile devletin Türk lirası ve dolar bazlı borçlanma oranlarında göremediklerini vurguladı.

Önümüzdeki ay yıl sonu etkisiyle baz etkisine bağlı enflasyonda küçük bir gerileme olacağını hatırlatan KESİAD Başkanı Günel, “Ancak biz her zaman aynı sözü tekrar etmeye devam ediyoruz. Sanayici, üretici geçici çözümlerden yana değil. Verilen desteklerin üretime olan katkıları ile birlikte artan ihracatın, ülkenin yegane çıkış yolu olacağı konusunda her zamanki düşüncemizi yineliyoruz. Üreticinin likidite ihtiyacı sürüyor, destek bekliyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından KESİAD Perşembe Kahvaltısı’nın sponsorları Cyborg firmasından Egemen Akkuş ve Ledvance firmasından Uğur Coşkun birer sunum gerçekleştirirken, Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Barış Dolaş kan ihtiyacının sürekli bir durum olduğunu ifade ederek, “Bölgede 95 hastanenin kan ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Meydan çalışmalarından, askeri birliklerden kan temin etmeye çalışıyoruz. İleriki dönemlerde fabrikalarınıza gelip kapınızı çaldığımızda destek vereceğinizi biliyor, şimdiden teşekkür ediyoruz” dedi.