İBB bütçesi onaylandı

İBB Meclisi’nin 115 milyar 250 milyonluk 2023 yılı bütçesi yaklaşık 10 saatlik oturumun sonunda oy çokluğu ile kabul edildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2023 bütçesini sunmasının ardından Saraçhane’deki başkanlık binasında toplanan meclis oturumuna siyasi parti grupları adına yapılan konuşmalarla devam edildi.

Oturumun bu bölümünü İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yönetti. 16.00 sıralarında başlayan oturum 02.00 sıralarında sona erdi.

115 milyar 250 milyon TL’lik bütçe, 10 saatlik oturumun sonunda oy çokluğu ile kabul edildi. 213 kabul, 35 ret oyu kullanıldı.

Bütçe hakkında ilk konuşmayı MHP Grup Başkanvekili ve Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz yaptı. Yılmaz “İstanbullunun sırtına 20 milyar TL bütçe açığı hedefliyor. Bu, bütçe denk bir bütçe değil. İBB bütçesi borç bataklığına sürükleniyor. İBB Başkanı 3.5 yılda vaatlerinin yüzde 60’ını gerçekleştirdiğini söylüyor ama bu oran yüzde 11. Burası siyasi nutuk atılacak yer değil. İBB Başkanı konuşmasında 6’lı Masa’dan, güçlendirilmiş parlamenter sistemden bahsetti. İBB Başkanı sadece 6’lı Masa’nın, Millet İttifakı’nın belediye başkanı mı? Bu konuşmayı yakıştıramadım. 6’lı Masa’nın 7’inci ayağı siz yok deseniz de duruyor. O ayağı ters yüz etmeye muktediriz” dedi.