Kestelli: Herkes önünü görebilmeyi arzu ediyor

Türkiye adım adım 2023 yılındaki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine yaklaşırken, iş dünyasından belirsizliğin ortadan kaldırılmasına yönelik çağrılar da yükselmeye başladı. İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, siyasetçilere net bir mesaj vererek herkesin önünü görebilmeyi arzu ettiğini söyledi.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Kasım ayı olağan meclis toplantısı, İzQ İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirildi. Dünyada ve ülkemizde tarımda yaşanan son gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında meclis üyeleri turuncu atkı taktı. Öte yandan toplantıya konuk olan Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Soli Özel de yaptığı sunumla dünyada yaşanan gelişmeleri aktardı.

Türkiye 7 ay seçimi konuşacak

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Kestelli, geride kalan Ekim ayında dünya nüfusunun 8 milyarı aştığını hatırlatırken, bu artışın nedenlerine ve etkilerine dikkat çekti. Türkiye’nin 2023 seçimlerine odaklandığını belirten Kestelli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşlı gezegen sessiz sedasız 8 milyar nüfus sınırını aştı. Ve bu artış ağırlıklı olarak alt orta ve düşük gelir seviyesi ülkelerden kaynaklanıyor. Gelişmiş ülkeler ise giderek yaşlanıyor. Bu tablo, özellikle bulunduğu jeopolitik konum itibariyle ülkemizi de derinden etkiliyor ve etkilemeye devam edecek. Kuzeyimizde Ukrayna-Rusya Savaşı, Güneydoğumuzda İran’da yaşanan özgürlük arayışları, Irak ve Suriye’deki belirsizlik, Doğu ile Batı arasında bir köprü gibi uzanan Türkiye’yi bir mülteci koridoruna dönüştürüyor. Başta bu konu olmak üzere pandemiyle birlikte hammadde ve enerji maliyetlerindeki artış, yüksek enflasyon, finans kaynaklarına erişimin zorlaşması, üretim süreçlerini olumsuz etkiliyor. Bunların çözümü de uzun vadeli planlamalar gerektiriyor. Biz ise önümüzdeki 7 ay içinde muhtemelen sadece seçimi konuşacağız. Piyasalarda seçim ekonomisinin şartları hüküm sürecek. Tüm partiler doğal olarak sadece seçimi kazanmaya odaklanacak. Yani kalıcı çözümlerden konuşmak yine pek mümkün olmayacak. Oysa iş dünyası hem iktidardan hem de muhalefet partilerinden, seçimlerin yapılması planlanan Haziran 2023 sonrasında yapılacakları duymak istiyor. Herkes önünü görebilmeyi arzu ediyor.”

Işınsu Kestelli, Türkiye’nin hızla artan dünya nüfusunun alt değil üst gelir grubunda yer alabilmesi için bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında iyi yetişmiş nesillere ihtiyaç duyduğuna da dikkati çekerken, “Bunun için eğitim sisteminin, büyümenin kısıtı değil kaldıracı olacağı formüller üretmeliyiz” ifadelerine yer verdi.

Kadına şiddette karnemiz iyi değil

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında İTB olarak yaptıkları faaliyetleri de gündeme getiren Başkan Kestelli, “Kadına şiddete karşı farkındalık oluşturabilmek için ülkemizin en çok çalışan kurumlarından biriyiz. Katkılarından dolayı tüm üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Ancak bu konuda ülke olarak karnemiz pek de parlak değil. Türkiye’de 2021’de 280 kadın öldürülmüştü. Bu yılın ilk 10 ayında öldürülen kadın sayısı 280’i buldu. Sadece Ekim ayında 34 kadın cinayeti, 26 şüpheli kadın ölümü meydana geldi. Gerçekten çok acı, çok vahim bir tablo” diye konuştu.

Tuncer: Maliyetler üretimi olumsuz etkiliyor

İTB Meclis Başkanı Ömer Gökhan Tuncer ise tarımsal üretimde artan girdi maliyetlere dikkat çekti. Pamuk ve hayvancılığın içinde bulunduğu olumsuz durumu meclis üyeleriyle paylaşan Tuncer, “TÜİK’in tarımsal girdi fiyat endeksine göre Eylül ayında fiyatlardaki yıllık artış yüzde 138 oldu. Alt kalemler detaylarına baktığımızda fiyatların tarımın hemen her alanında yoğun olarak kullanılan gübre ve toprak geliştiricilerde yüzde 227, enerji ve yağlarda yüzde 194 ve hayvan yemlerinde yüzde 145 arttığını görüyoruz. Artan maliyetler her sektörde olduğu gibi tarımda da üretimi ve üreticiyi olumsuz etkiliyor. Bazı ürünlerin fiyatlarındaki artış bunu telafi ederken, bazılarında ise yeterli artış olmadığı için doğal olarak üreticilerimizi zor durumda bırakıyor. Pamukta yaşananlar bu duruma en iyi örneklerden birisi. Maliyetlerdeki yüksek oranlı artışa rağmen pamuk fiyatları yaklaşık yüzde 30 artmış durumda. Sektörün tüm paydaşları gelecek yıl pamuk üretiminin gerileyeceği konusunda hemfikir” dedi.

Maliyet artışlarının en çok etkilediği alanlardan birinin de hayvancılık olduğunu vurgulayan Tuncer, hem süt hem de besi üreticilerinin üretime devam etmekte zorlandığını gündeme getirdi. Ömer Gökhan Tuncer, “Sektörde süt ineklerinin kesime gittiği yönündeki görüşü, TÜİK’in hayvan sayısındaki azalma verileri de doğrular nitelikte.  Büyükbaş hayvan sayısında geçen yıla göre bir düşüş söz konusu. Bu durumun orta ve uzun dönemde hem et hem de süt üretimini olumsuz etkileyebileceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle tarımda üretim planlaması yapmak ve bu plana uygun destekleme politikalarını hayata geçirmek gıda güvenliği için bir zorunluluk haline geldi” ifadelerini kullandı.

İZLADAŞ ŞUBE SAYISI 4 OLDU

İZLADAŞ’ın Uçak Tekstil’e hizmet veren Söke-Uçak Şubesi’nin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın referans laboratuvar denetimlerinin başlarıyla tamamlandığını ve hizmete başladığı müjdesini de veren Başkan Kestelli, “Sizlerle borsamız için güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. İZLADAŞ, yüzde 100 borsamız sermayesi ile kurulmuş, pamukta yetkili sınıflandırıcı laboratuvar firmamız.  İZLADAŞ’ın Uçak Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye hizmet veren Söke-Uçak Şubesi, Bakanlığın referans laboratuvar denetimlerini başarı ile tamamlayarak faaliyete başlamıştır. İZLADAŞ şube sayısını 4’e çıkararak; İzmir merkez, Selçuk, Şanlıurfa ve Söke olmak üzere 4 farklı lokasyonda lisanslı depolara yetkili sınıflandırıcı hizmeti veriyor. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.