Eskişehir’de suya yüzde 70 zam

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü Olağan Genel Kurul toplantısında, 2022 yılı su satış ve kullanılmış suların uzaklaştırılması tarifesi ile ilgili değişiklik yapılması görüşüldü.

ESKİ Olağan Genel Kurul Toplantısı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen başkanlığında yapıldı. Toplantıda şebeke suyuna yüzde 70 oranında zam yapılması kararı çıktı. Sözcü’de yer alan habere göre Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ESKİ Genel Kurulu’nun gerçekleşen toplantıda Eskişehir’in endişeyle beklediği şebeke suyuna zam kararı AKP ve MHP’li meclis üyelerinin toplantıya katılmaması ve yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle alınamamıştı ve toplantı bugüne ertelenmişti. 2022 yılı su satış ve kullanılmış suların uzaklaştırılması tarifesi ile su-atıksu hizmeti, teminat ve yaptırımlar tarifesi, bugün ESKİ Olağan Genel Kurulu’nda görüşüldü.

AKP ve MHP’li üyelerin itirazlarına rağmen genel kuruldan şebeke suyuna yüzde 70 oranında oy çokluğu ile zam kararı çıktı. Buna göre konutlarda kullanılan şebeke suyunun 1 metreküpü, 7 lira 93 kuruştan 13 lira 50 kuruşa yükselirken, iş yerleri ve inşaatlarda ise metreküpü 15 lira 90 kuruş olan şebeke suyunun metreküp fiyatı 27 lira 6 kuruş oldu.