“Birlikten İzmir Doğar” evleri teslim edildi

İzmir iş dünyası 30 Ekim 2020’de meydana gelen depremde yakınlarını kaybeden aileler için önemli bir dayanışmaya imza attı. TOKİ’den satın alınan 84 konutun depremde yakınlarını kaybeden ailelere dağıtımı için kura çekim işlemi gerçekleştirildi.

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen ve kentte büyük yıkıma neden olan depremin ardından yara sarma çalışmaları devam ediyor. 

İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ege Genç İş İnsanları Derneği, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, İzmir Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği koordinasyonunda başlatılan “Birlikten İzmir Doğar” kampanyası kapsamında düzenlenen “Deprem Konutları Kura Çekimi” İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Ticaret Borsası(İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir Ticaret Odası Başkanı(İZTO)Mahmut Özgener, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı (EİB)Jak Eskinazi, İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan ve hak sahibi depremzedeler katıldı. 

Merkezi idare ve yerel yönetimlerin depremde evleri yıkılan ve hasar gören vatandaşların evlerine yeniden kavuşması yönündeki çalışmalar devam ederken İzmir iş dünyasının başlattığı ‘Birlikten İzmir Doğar’ kampanyası ile TOKİ’nin Bayraklı Şehir Hastanesi yanındaki rezerv alanda inşa ettiği evlerden satın alınan 84 konutun kura çekimi ile depremde yakınını kaybeden ailelere teslimi gerçekleştirildi. Kura çekimi ile 84 ailenin 22’si 2+1, ailesinde birden fazla can kaybı olan 62 aile ise 3+1 dairelerine kavuştu. 

“10 şiddetinde depreme dayanıklı binalar yapmalıyız’’
Kura çekiminde konuşan Yavuz Selim Köşger, “Bugün bizim için yaşanan büyük hüznün arkasından mutlu bir gün. 30 Ekim 2020’de şehrimizde maalesef depreme maruz kaldık. Depremle güzel şehrimiz sarsıldı ve 117 canımızı kaybettik. Deprem ülkemizin bir gerçeği. Bundan kaçınmamız mümkün değil. Bu coğrafyanın realitesi bu, bundan kaçış yok. Şu ortaya çıktı aslında biz ne kadar büyük bir milletiz ne kadar büyük bir devletiz bu ortaya çıkmış oldu. İzmir birbirine kenetlendi. Depremin sonrasında maruz kalan vatandaşlarımızın duruşu ve olayı kabullenişi, yapılması gerekenleri soğukkanlılıkla yapmaları… İzmirli hemşehrilerimiz vakur bir duruş sergilediler. Deprem sonrası tüm ülkemiz kenetlendi ve yarayı sarmak için seferber olduk. İş adamlarımız hepsi ne yapabiliriz diye bize geldiler. Bugünkü noter huzurunda kura çekimi o dayanışma ruhundan ortaya çıktı. Bize müracaat ettiklerinde bu yarayı sarma teşebbüsü ile depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza birer ev alma konusunda seferber oldular. 117 canımıza Allahtan rahmet diliyoruz. En azından birer evlerinin olması noktasında gayretin içine girildi. Bunun sonucunda bugünkü tablo ortaya çıktı. Ben bu iş birliğini gerçekleştiren sivil toplum kuruluşlarına, derneklere devletim adına teşekkür ediyorum. Buna benzer afet yaşanmasın temennimiz. Her yer altını çizerek söylediğin şey depreme karşı tedbiri önceden almamız lazım. Kentsel dönüşüm başta olmak üzere. Deprem olduğunda insanlarımız 5 kattan aşağı atmak duygusu ile karşı karşıya kalmasın. Esas önemli olan vatandaşımızın içinde bulunduğu binaya güvenli hale gelmesi. 10 şiddetinde depreme dayanıklı binaları yapmamız lazım” dedi. 

Kestelli: Acımız hala taze
Kura çekiminde kurumlar adına ortak açıklamayı yapan İTB Başkanı Işınsu Kestelli şunları kaydetti: Deprem, maalesef ülkemizin gerçeği. Salı gecesi Düzce’de yaşanan 5.9 şiddetindeki deprem, bu gerçeği bir kez daha tüm şiddetiyle yüzümüze vurdu. Ama bu ikinci Düzce depremiyle şunu da gördük: Yerinde kentsel dönüşüm, hem canı hem malı koruyor. İzmir olarak 30 Ekim 2020’de yaşadığımız ve 117 canımızı kaybettiğimiz depremin üzerinden iki yıl geçti. Acımız hala taze, canımız hala çok yanıyor.  Yaşadığımız bu acıyı paylaşarak azaltmak için,  bundan iki yıl önce kentin önde gelen iş dünyası kurumları olarak, Sayın Valimizin himayelerinde “Birlikten İzmir doğar” dedik ve bir kampanya başlattık. Hedefimiz, can kaybına uğrayanların ailelerini en kısa sürede güvenle yaşayacakları birer sıcak yuvaya kavuşturmaktı.

İzmir sivil toplumu bu çabaya canı gönülden destek verdi. İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası,  İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri,  İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi,  İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Ege Genç İş İnsanları Derneği, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği ve İzmir Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği koordinasyonunda başlattığımız kampanyada hedef rakama kısa sürede ulaştık.

 

“TOKİ çok destek oldu”

Konutların, sosyal ve eğitim alanlarının inşası için gereken her şeyi yapmışken yaşadığımız öngörülmeyen ekonomik süreç zorlukları bizi yavaşlatınca daha fazla mağduriyete yol açmamak için depremzede vatandaşlarımıza TOKİ’nin hazır evlerinden almaya karar verdik. TOKİ de bu konuda bize sürecin başından itibaren çok destek oldu, kendilerine teşekkür ediyoruz. Bugün, tüm hak sahiplerini adil bir şekilde kapsayan 84 konutu depremzede kardeşlerimize teslim etmek üzere bir aradayız. Bu uzun süren çabayı, geride kimseyi bırakmama duyarlılığı olarak görmenizi ve öyle değerlendirmenizi rica ediyorum.

 

“Türkiye 45’inci sırada”
Türkiye, afet riski sıralamasında 191 ülke arasında 45’inci sırada. Depremle mücadeleyi topyekun sürdürmek zorundayız. Bu kapsamda İzmir’deki kurumların gösterdiği birlik ve beraberlik örneğinin çok kıymetli olduğunun altını çizmek ve tüm başkanlarımıza bir kez daha teşekkür etmek isterim. Çünkü sivil toplum, özel sektör ve yurttaşların katılımlarının ve bilinçlenmelerinin, afet yönetimi ve risk azaltma açısından ileriye doğru atılmış çok büyük bir adım olduğuna inanıyorum. Özel bir teşekkürümüzü de sürecin her aşamasında desteğini yanımızda hissettiğimiz Sayın Valimiz Yavuz Selim Köşger’e sunmak istiyorum. İzmir’in, acıyı paylaşarak azaltma konusunda da Türkiye için örnek bir resim verdiğini düşünüyorum. Depremde canla başla çalışan tüm kurumlara ve çalışanlarına, gönüllü vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu vesileyle büyük İzmir depremi ile bugüne kadar depremlerde hayatını kaybeden tüm kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz. İnşallah bu naçizane çabamız, geride kalanlar için hayırlara vesile olur.”