Aşı ve emniyet kemeri

Her ne fikir paylaşılırsa paylaşılsın saçma diyen çıkacaktır. İyi ama yetersiz diyenler ve doğru diyenler.  Fikir demlenince akıllarda kalırsa “bu önemli bir örnek” diyen çıkacaktır. Kalmaz ise yepyeni bir fikir olarak çağa göre tekrar doğacaktır herhangi bir insandan. Kimden olduğu sanıldığı kadar da önemli değil. Ortak akılın zamanla benimsemesi mühim olan.

Batı ülkeleri örnek olarak alındı. Belki bir adım öteye götürebilir ve biz onlara örnek hale gelebiliriz. Öyle düşünüyorsanız lütfen alttaki yazıyı yayın. Destekleyin!

İki örnek ile koruyucu veya zorba devlet fikrini açmaya çalışacağım. İlerde gerektiğine inandığım doğum lisansı fikrine de altlık olur ümidi ile.

Covid pandemisi yaşadık ve yaşamaya da artçı türevleri ile devam ediyoruz.  Bence batı devletleri ufak tefek hatalar dışında doğru yaklaşımı sergilediler. Çin biraz zorba devlet görünümünde idi.

Aşı bilimin bugünkü doğrusuna göre gerekli ve devlet bu olanağı bizde sundu. Teşvik etti, bilgi verildi.  Ama zorunlu hale getirmedi. Getirmemesi de doğru oldu. Çünkü üç yıl veya yirmi yıl sonra aşıların farklı türlerinin uzun süreçli etkileri olup olmadığını şu an bilemeyiz. Bugünkü bilgi ile aşı şart ve gerekli. Çoğunluk da aşı oldu ve hastalığı daha rahat atlattı. Ama erişkin vatandaş kendi seçimini kendi yaptı. Kapalı alanda maskeyi bir süre zorunlu yaptı devlet. Haklı olarak çünkü takmayanın etrafındakilere de zararı olması mümkün idi.

Batı ülkeleri yapıyor diye bizde de emniyet kemeri zorunlu oldu. Gelin kendi kafamızı kullanalım bir adım ötesini düşünelim. Biz örnek olalım!

Emniyet kemeri araç kullanırken bilmen faydalı bir yaklaşım. Ne demek bu? Kaza anında çoğunlukla emniyet kemeri hayatı kurtarıyor dermek. Ama hepsini değil, çoğunu! Bazen de zararlı olabiliyor. Burada erişkin vatandaş tabirini tarif gerek. Araç sürme ehliyeti olan her kişi erişkin olmalı ve yukarıdaki bilgiye sahip olarak kabul edilmeli. Yani devlet bu kapsamda ehliyet sahibi olmayan vatandaşa ve çocuklara kemer takma zorunluluğu getirerek ve olmadığı takdirde ceza keserek koruyucu devlet görevini yerine getirir. Ama takmak istemeyen sürücüye de ceza keserek, zorba devlet konumuna gelir. Erişkin olmayana taktır ve takmayınca koruyucu devlet olarak ceza da kes. Ama senin kadar bilgili olan sürücünün kendi kararına saygı duy. Etrafa bir zarar vermiyorsa, tamamen kendi seçimi olmalı.

Biraz daha açayım. Traktör kullanana, motosiklet kullanan trafikte kemer yok. Ne oldu şimdi eşitlik ilkesi?  Şehir içinde 20-30 km geçmediği zaman kemerin koruyucu görevi tamamen kağıtta kalmıyor mu?  Biraz daha motosiklet ile ve bisiklet ile devam edeyim: kemer yok anladık ama kask takmak mecburi. Erişkin ise denetim engelini aşmak için plastikten bir tas geçirince (polissavar) kuralı yerine getirmiş oluyor. Halbuki çeneyi de koruyan kask anlamlı. ABD de birçok eyalette kask zorunluluğu yok.  Bırak erişkin birey kendi karar versin. Arkada oturanın motosiklet ehliyeti yok ise ona takılmasını mecburi yap ve ceza da kes ama ey devlet- ehliyeti olan senin kadar bilgili, bırak kendi karar versin. Kask takmayanın var ise var ise zararı kendisine, emniyet kemeri gibi,  çevreye bir zararı yok, demek ki zorba olma! Alkollü araç kullanmakta olanın ise çevreye muhtemel zararı var ve koruyucu olarak ceza kes.