Almanya ilk kez Growtech’te

Almanya bu yıl Growtech’te ilk kez yer aldı. Milli katılımcı yani Almanya Tarım Bakanlığı temsilcisi olarak fuara katılım sağlayan Step Systems GmbH CEO’su Harald Braungardt, Growtech’in diğer ülkelerle bağlantı kaynağı olduğunu belirterek, “Türkiye’yi diğer ülkelerle kontak içerisinde olabileceğimiz belkemiği pozisyonunda görüyoruz” dedi.

Almanya Tarım Bakanlığı temsilcisi olarak, Growtech’in değerlendirme ve raporlamasını yapmak üzere fuara katılan Step Systems GmbH CEO’su Harald Braungardt, firmasının standını ziyaret eden basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Growtech’te, Türkiye için değil, tüm dünya için büyük bir potansiyel olduğunu ve bu potansiyelin gittikçe arttığını dile getiren Braungardt, “Growtech uluslararası bir fuar. Ürdün, Gürcistan, Rusya, Ukrayna, Azerbeycan gibi ülkelerden katılımlar var. Rusya’da yaşanan olaylardan dolayı onlarla bağlantılarımızı kaybettik, artık Türkiye gibi yerlerde buluşuyoruz. Geniş bir bölge var ve bunun içinde en iyi ilişki kurabileceğimiz platform Türkiye” dedi.

Rusya Ukrayna Savaşı nedeniyle Almanya’da büyük bir doğalgaz sıkıntısı olduğunu söyleyen Braungardt, “Rusya’dan hiç gaz alamıyoruz. Yüzde 80 alıyorduk, şu an sıfıra düştü. Çok pahalandı, maliyetler yükseldi. Özellikle seralarda… Sadece tarım değil, Almanya’da tüm sektörler çok etkilendi. Böyle fuarlar bizim için tekrar bir bağlantı kaynağı oluyor. Türkiye’yi diğer ülkelerle kontak içerisinde olabileceğimiz belkemiği pozisyonunda görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Growtech’te gelecek sene de yer alacaklarını belirten Braungardt, “Growtech’te arkamızda tarım bakanlığı desteği olarak yeniden geleceğiz. Seneye daha büyük bir alanımız olacak” diye konuştu.