ABD ve Çin’in savunma bakanları Kamboçya’da

Hint-Pasifik’teki etkinlik mücadelesinin karşı karşıya getirdiği ABD ve Çin’in savunma bakanları Kamboçya’da buluştu. Bakanlar ‘gri bölge’ uyarısı yaptı.

Hint-Pasifik bölgesinde jeopolitik gerilim düşmezken ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Çin Savunma Bakanı Vey Fınghı, Kamboçya’nın Siem Reap kentinde görüştü. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’nin (ASEAN) savunma bakanları toplantısının yapıldığı kentteki özel buluşmada iki bakan Hint-Pasifik bölgesindeki gelişmeleri ele aldı. BirGün’de yer alan habere göre ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Pat Ryder, Austin’in mevkidaşına Çin ordusuna ait askeri araçların Hint-Pasifik bölgesinde artan tehlikeli hareketlerinden duyduğu endişeyi dile getirdiğini aktardı. Austin’in, “Stratejik risklerin azaltılması ve operasyonel güvenliğin sağlanması için somut diyaloğa ihtiyaç duyulduğunu” ifade ettiği kaydedildi. İki bakanın buluşması ABD ve Çin devlet başkanlarının, geçen hafta G20 Zirvesi’nde yaptıkları görüşmenin ardından geldi. ABD müttefiki Avustralya ve Kanada, Çin’e ait uçak ve gemilerin kendi silahlı kuvvetlerine Pasifik’te tehlikeli müdahalelerde bulunduğunu ileri sürüyor. Pekin ise ABD ve müttefiklerinin bölgede provokasyonlar yaptığı iddiasında.

Lloyd ve Vey’in 90 dakika süren görüşmesi ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ağustos başında Tayvan’ı ziyareti nedeniyle iki ülke arasında yaşanan gerilimin ardından bakanlar arasındaki ilk doğrudan temas oldu. Çin, ziyaretin ABD ile başta savunma görüşmeleri olmak üzere bir dizi ikili diyalog ve danışma mekanizmasını iptal etmiş veya durdurmuştu. İki bakan son olarak haziran ayında Singapur’da yüz yüze buluşmuştu.