Terörle Türkiye kurgulanamaz

6’lı Masa’yı oluşturan muhalefet partilerinin liderleri, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde sekizinci kez bir araya geldiler. Toplantının ana gündem konusu İstanbul Taksim’de yaşanan ve 6 kişinin öldüğü 81 kişinin de yaralandığı terör saldırısı oldu. Terörü lanetleyen ve teröre asla geçit verilmeyeceğini ifade eden liderler, terörle Türkiye’nin kurgulanamayacağını vurguladılar.

Toplantıda, daha önce kurulan, başta Anayasal ve Yasal Çerçeve Hazırlık Komisyonu olmak üzere birçok çalışma grubunun hazırladığı raporlar masaya yatırıldı.6 partinin uzlaşmasına göre; Türkiye, parlamenter sisteme dönüş temelinde, fabrika ayarlarına döndürülecek. Bu bağlamda oluşturulan yol haritası ve yapılacaklar, 28 Kasım’daki toplantıda kamuoyuna açıklanacak.

Altılı Masa’da yer alan siyasi partilerin liderleri, 8 saat süren toplantının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın imzasının bulunduğu ortak açıklamada yayınlandı. Toplantıda “masanın genişlemesi” ve başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliği konusunda tutumunu netleştirdi. Büyük Türkiye Partisi’nin (BTP) masaya katılım talebi kabul görmedi ve “Altılı Masa” olarak yola devam edileceği mesajı verildi.

AKP’nin başörtüsü ve ailenin korunmasına ilişkin anayasa değişikliği girişimi konusunda Altılı Masa’nın ortak hareket etmesi, ancak bu konudaki anayasa değişikliği teklifi görülmeden, “destek ya da ret” gibi bir tutum alınmaması benimsendi.

Açıklamada, “Toplantımızın başında yaptığımız özel açıklamada vurguladığımız gibi, dün İstanbul Taksim’de gerçekleşen terör saldırısını lanetliyoruz ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye’yi terör saldırılarıyla dizayn etmek isteyenlere asla izin vermeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz” denildi.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Süreci Yol Haritası ile ortak komisyonların çalışmalarının değerlendirildiği belirtilerek, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Süreci Yol Haritası konusunda çalışmalarımızı en kısa sürede tamamlayarak kamuoyuyla paylaşacağız. Altılı Masa olarak kurduğumuz Ortak Çalışma Grubu, Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonu, Seçim Güvenliği Komisyonu ve İletişim Komisyonu, çalışmalarını hız kesmeden sürdürmektedir” ifadesi yer aldı.

Altılı Masa’nın “güçlendirilmiş parlamenter sistem” hedefiyle gündeme getireceği anayasa değişikliği paketi önerisinin 28 Kasım’da açıklanması kararlaştırıldı.

Altılı masanın bir sonraki toplantısı 28 Kasım’da Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın ev sahipliğinde yapılacak. Altılı Masa’nın çalışmalarının kamuoyu tarafından “www.altilimasa.biz” isimli web izlenebileceği duyuruldu. Açıklamadan sonra da web sitesi yayına girdi.

**********

6’LI MASANIN YOL HARİTASI

Sözcü Gazetesi’nden Emin Özgönül’ün haberine göre, liderlerin üzerinde anlaştıkları değişiklikler şöyle:

* Veto yetkisi: 7 yıllık Cumhurbaşkanlığı modeline geçilecek. Cumhurbaşkanlığı makamı saraydan Çankaya Köşkü’ne alınacak. Cumhurbaşkanı tarafsız olacak ve varsa partisi ile ilişiği kesilecek. 7 yılını tamamlayan Cumhurbaşkanı aktif siyasete dönemeyecek. Cumhurbaşkanı’nın veto yetkisi kalkacak. Cumhurbaşkanı kanunlar için uyarı niteliğinde ‘geri gönderme’ yapabilecek. TBMM isterse buna uyup yasada değişikliğe gidecek.

* Baraj yüzde 3: TBMM seçimleri 5 yılda bir yapılacak. Seçim barajı yüzde 3’e düşürülecek. Yurt dışı seçim çevresi oluşturulacak. Siyasi parti ve adaylara yapılan belirli miktarın üzerindeki bağış ve harcamaların kamuoyuna açıklanması zorunlu olacak. Milletvekili genel seçiminde en az yüzde 1 oy alan siyasi partilere de Hazine yardımı verilecek.

* Bakanlar kurulu: Başbakanlık makamı yeniden oluşturulacak. Başbakan ve bakanlar TBMM üyeleri arasından seçilecek. Hükümetin kurulmasında basit çoğunluk, düşürülmesinde ise salt çoğunluk aranacak. Gensoru geri gelecek. Cumhurbaşkanı ve bakanların Yüce Divan’a sevkinde TBMM’de aranan oy oranı azaltılacak.

* Yargı teminatı: Hakimlere coğrafi teminat güvencesi sağlanacak. Hukuk fakültelerinin sayısı azaltılacak. Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararları derhal uygulanacak. Adalet Bakanı ve Müsteşarı, HSK’dan çıkarılacak. AYM’nin üye sayısı arttırılacak ve üyelerinin en az dörtte üçü hukukçu olacak.

* Basın özgürlüğü: Gazetecilere karşı ceza soruşturmasına gerekçe yapılan mevzuat yeniden düzenlenecek. TRT, RTÜK, BİK ve Anadolu Ajansı tarafsız olacak.

* Mülakata son: Kamudaki sınavlarda mülakata son verilecek, yazılı sınav sonuçları esas alınacak.

*******

HALKA GÜVEN VERMEK VE UMUT AŞILAMAK

Mehmet Şakir Örs (Gazeteci / Yazar) – Muhalefetin toplumsal gündeme ağırlığını koyması ve ülkenin siyasal gidişatına müdahale edip siyasal gelişmeleri yönlendirmesi, günümüzün temel konularındandır. Halkın önemli bir kesimi, haklı olarak muhalefetten bunu istemekte ve beklemektedir. Vatandaşın en önemli ihtiyacı güven ve umuttur. Başta son terör olayı olmak üzere, günümüzde yaşanan ekonomik ve sosyal sorunlara karşı, halkımız güven ve güvence talep etmekte; geleceğe yönelik de umutlu olmak istemektedir

İktidardan umudunu kesip yeni arayışlara giren vatandaşın büyük çoğunluğunun gözü ve kulağı muhalefettedir. Muhalefet blokunun içinde en başat ve önemli güç, herkes tarafından kabul edileceği gibi 6’lı Masa’da bir araya gelen muhalefet partileridir. Ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) başını çektiği bu birliktelik, doğal olarak halkın ilgisini toplamaktadır. Bu partilerin liderlerinin bir araya gelişleri de her defasında önemli bir gündem maddesi olmaktadır. Muhalefet açısından önemli olan, bu ilginin ve dikkatin sürekli olması ve kalıcı hale gelmesidir.

Bu kez bir araya gelişleri, her ne kadar İstanbul’da yaşanan terör saldırısının gölgesinde kalmış olsa da 6’lı Masa’da buluşan partiler ve liderler, terörü sekizinci buluşmanın temel ve başat gündemi olarak değerlendirmişlerdir. Teröre karşı ortak bir çıkış yapmaları ve bu konuda özel bir manifesto yayınlamaları doğru ve isabetli olmuştur. Ayrıca, 6’lı Masa dışında kalan muhalefet çevrelerinin de terör karşısında gösterdikleri tavır / duruş önemlidir ve kıymetlidir. Böylece teröre karşı topyekûn bir duruş sergilenmiştir. Terör ortaklaşa lanetlenmiş ve teröre asla geçit verilmeyeceğinin altı bir kez daha çizilerek, terörle Türkiye’nin kurgulanamayacağı vurgulanmıştır.

Halk/seçmen, muhalefetin çabalarını güçlendirerek, seçime ve iktidara yönelik hazırlıklarını daha hızlandırması gerektiğini düşünmektedir. Bu bağlamda, 6’lı Masa’nın yol haritası ile ilgili olarak, 28 Kasım tarihinin verilmesi önemli bir gelişmedir. 28 Kasım’da, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş temelinde anayasada yapılacak değişiklikler kamuoyuna açıklanıp duyurulacaktır. Böylece, 6’lı Masa’nın yol haritası ve yapacakları, kısacası ‘seçim ve iktidar programı’ açıklanmaya başlanacaktır. Özellikle muhalif seçmen başta olmak üzere, kamuoyunun önemli bölümü bu açıklamaları dört gözle beklemektedir.

Böylece muhalefet, iktidarın ortaya attığı yapay ve zorlama anayasa değişiklikleri ile meşgul olacağına, kendi ortak gündemini oluşturacak ve buna koşut olarak toplumsal gündemi de yönlendirebilecektir. Kısacası, ortaklaşılan çabalarla ve hayata geçirilecek çalışmalarla, halka güven verilecek ve umut aşılanmış olacaktır.

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş temelinde, cumhurbaşkanlığının tarafsızlaştırılması ve Çankaya’ya çekilmesi; başbakanlığın, bakanlıkların ve müsteşarlıkların yeniden oluşturulması. Mecliste en çok milletvekiline sahip partiye hükümet kurma hakkının verilmesi. TBMM’nin işlevsel hale getirilmesi, YÖK’ün kaldırılması, üniversite özerkliğinin ve basın özgürlüğünün güvence altına alınması gibi konularda uzlaşıldığı anlaşılmaktadır.

Yine bu son buluşmadan kamuoyuna yansıyan, 6’lı Masa’nın iki önemli ortaklaşma yaklaşımı vardır. Bunların birincisi, iktidarın başörtüsü konusundaki son anayasa değişikliği hamlesi de dahil olmak üzere, iktidarın bu tür siyasal hamlelerinin muhalefet tarafından ortak bir tutumla karşılanacak olmasıdır. Diğeri de aralık ayından itibaren sahaya çıkılarak, 6’lı birlikteliğin programının ve uygulayacağı politikaların, farklı kentlerde halka birlikte anlatılmasıdır.

Doğrusu biz alınan bu kararları önemsiyor ve yerinde buluyoruz. Özellikle 6’lı Masa’da şimdiye kadar genellikle kapalı devre yapılan çalışmaların ve hazırlanan projelerin, hızla ve etkili bir biçimde halka / seçmene ulaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu çalışmalar ülke çapında yeni bir toplumsal rüzgâr estirmeli ve muhalefetten yana güçlü bir siyasal iklim oluşturmalıdır. Sözün özü, muhalefet böylesi etkili çabalarla ve yoğun çalışmalarla halka güven vermeli ve umut aşılamalıdır.