Milas’ta bereket zamanı

Bu yıl 8’inci kez düzenlenen Milas Zeytin Hasat Şenlikleri renkli görüntülere sahne oldu. Avrupa Birliği coğrafi işareti almış ilk ve tek zeytinyağına sahip olduklarının altını çizen Milas Belediye Başkanı Muammer Tokat, “Aslında görevimiz daha şimdi yeni başlıyor. Avrupa Birliği coğrafi işareti almış bir zeytinyağının dış satım kapasitesinin en az 40 milyon dolar olması lazım. Biz Milas olarak henüz 6 milyon dolardayız. Yani gidecek çok daha yolumuz ve yapacak işimiz var” dedi.

ZEYNEP GÜREL

Zeytin… Antik çağlardan günümüze her daim bereketin, yaşamın ve barışın simgesi olmuş kutsal bir meyvedir. Ve şimdilerde kaos, savaş, terör gibi karanlık günlerden geçerken, zeytin ağacının barış dallarına daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Evet, zeytin simgesel anlamda çok önemli ama ekonomik noktada da katkısı yadsınamaz. Geçtiğimiz hafta Milas’ta 8’inci kez düzenlenen Milas Zeytin Hasadı Şenlikleri de bunun bir göstergesi oldu. Bu yıl, “Milas’ta Hasat Zamanı” sloganıyla düzenlenen şenliğin ilk günü kortej yürüyüşüyle başladı. Ardından hasat, zeytinyağı sıkını, söyleşilerle ve Zeytin Güzeli Yarışması, hasadın öne çıkan başlıkları oldu.

Şenliği’nin ikinci günü; milli atletler Nagihan Karadere, Seda Ocak, Sema Aydemir, Milas Dağcılık – Doğa Sporları Kulübü, protokol üyeleri ve halkın katılımıyla gerçekleşen sağlık yürüyüşü ile başladı. Milas’ın simgelerinden biri olan Su Kemerleri’nden başlayan ve yaklaşık iki kilometre sürdü.

Milas zeytinyağının Avrupa Birliği coğrafi işareti almış ilk ve tek zeytinyağı olduğuna dikkat çeken Milas Belediye Başkanı ve Şenlik Komite Başkanı Muammer Tokat, görevlerinin şimdi yeni başladığını söyledi. Dökme zeytinyağından, sabunluk zeytinyağından bugünlere geldiklerini hatırlatan Tokat, “ Bunu çok kısa zamanda başardık. Hep beraber başardık. Bu işareti almak bizi şu anda Türkiye’de ve dünyada çok önemli bir noktaya getirdi ama görevimiz bitmedi. Aslında görevimiz daha şimdi yeni başlıyor. Uzmanlara ve akademisyenlere yaptırdığımız bir incelemede Avrupa Birliği coğrafi işareti almış bir zeytinyağının dış satım kapasitesinin en az 40 milyon dolar olması lazım. Biz Milas olarak henüz 6 milyon dolardayız. Yani gidecek çok daha yolumuz ve yapacak işimiz var” diye konuştu.

Bürokratik engeller zorluyor

Valilik kararıyla bütün resmi kurumların şenlikten desteğini çektiğini ifade eden Tokat, “Tüm çaldığımız kapılar kapandı, isteklerimiz reddedildi. Bu arkamızdaki arkadaşlarımız ve tüm Milaslılar olarak çok üzgünüz. Yaptığımız şenlikler işe yaramıyor olsaydı anlardık. Bugün AB coğrafi işareti almış Türkiye’nin ilk ve tek zeytinyağının coşku ve gururunu yaşamak varken, bu küskünlük niye? Bu çekinmişlik niye? Bu bizi yalnız bırakmak niye? Biz niçin burada yalnız bırakıldık? Ben bu konuda çok üzgünüm ama Milas halkı bugün buna gereken cevabı verdi. Hepimiz Milas için çalışacağız. Milas zeytinyağı için çalışacağız” dedi.

Sırada zeytinin coğrafi işareti var

Bu yıl iki üreticilerinin ABD’ye ihraç yaptıklarını aktaran Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Katar’a, Endonezya ve Singapur’a çok ciddi ihracatlarımız gerçekleşti. Bu sene ürünümüz de bol olduğu için çok büyük taleplerimiz var. İstenen; erken hasat, soğuk sıkım ve polifenolü yüksek yağ istiyorlar. Biz de üreticilerimize bu konularda sürekli uyarılarda bulunuyoruz. Bununla birlikte Milas’ın yağlı zeytini var. Brüksel’de yaklaşık 2,5 yıl önce müracaatını yaptık. Yine Türkiye’de ilk ve tek yağlı zeytinin coğrafi işaretini alacağız. Şimdi ise ekibimizle birlikte çekişke zeytinimizi Avrupa Birliği’ne taşıyoruz. 75 adet modern zeytinyağı fabrikamızın yanı sıra 90 adet markamız var. Biz bu sayıları arttırmak istiyoruz. Amaç Milas’ı bir marka yapmak” diye konuştu.

Ağaç varlığının yüzde 10’u Milas’ta

Milas’ta üretim deyince hiç kuşkusuz ilk akla gelen ürünlerin başında zeytin ve zeytinyağı bulunuyor. Geçmişi 2 bin 800 yıl öncesine kadar dayanan ve şifa kaynağı olduğuna inanılan zeytin ve zeytinyağı sofraların vazgeçilmezi olmayı sürdürüyor. İl sınırları içinde zeytin ağacı sayısının 17 milyona ulaştığı belirtilirken, bunun 13 milyonunun Milas’ta bulunduğu kaydediliyor. Bu da, Türkiye’nin zeytin ağacı varlığının yüzde 10’una denk geliyor. Milas’ın sahip olduğu milyonlarca zeytin ağacından elde edilen ürünler bölgedeki 73 zeytinyağı fabrikasında sıkılarak zeytinyağı haline getiriliyor.

Milas’ta üretilen zeytinlerden, erken hasat, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen zeytinyağları, dünya çapındaki pek çok zeytinyağı yarışmalarında da ödüller almaya devam ediyor.

Son olarak, her yıl İtalya’da düzenlenen dünyanın en kaliteli 500 zeytinyağı markasının belirlendiği Flos Olei’nin 2023 listesinde Milas’tan Sitare-Osman Menteşe Çiftlik ve Kairos Zeytin Evi markası yer aldı.

Konserle şenlendi

Şenliğin birinci günü akşamı Zeynep Casalini konseri damga vurdu. Sahneye çıkan Casalini yaklaşık 3 saat Milaslılara unutulmaz bir gece yaşattı. Konsere Milas Kaymakamı M. Ünver Böke, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatif Başkanı Kamil Gül ve halk katıldı. İkinci gün gerçekleştirilmesi gereken Ferhat Göçer konseri ise İstanbul’daki patlamadan dolayı ileri bir tarihe ertelendi.