Ege Ekonomik Forum yeni Davos olabilir

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı ve Özgencil Grup iş birliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi destekleri, İzmir Ticaret Odası ve Ege İhracatçı Birlikleri Stratejik Partnerliği ile bu yıl 6.’sı düzenlenecek olan Ege Ekonomik Forum, İzmir Ekonomi Üniversitesi ile Ege Palas’ta gerçekleştirilecek. “Geleceğin Sinyalleri - Jeopolitik, Ekonomi, Bilim, Teknoloji, Çevre ve İnsan” ana teması ile düzenlenen Ege Ekonomik Forum, İzmir ve Ege’nin bilim, akademi, siyaset, yerel yönetimler ve iş dünyasını bir araya getirmeye hazırlanıyor.

7 Aralık 2022 tarihinde İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde “İktisat Meydanı-İkinci Yüzyıla Başlarken Geleceğe Bakış” açılış paneli ile başlayacak olan Ege Ekonomik Forum, 8 Aralık 2022 tarihinde Ege Palas Business Hotel’de; “Yeşil İhracat: Yeni Bir Ekonomik Büyüme Stratejisi” , “Yeşil Dünyanın Anahtarı: Yeşil Enerji” ve “Değişen Üretim DNA’sı” oturumları ile devam edecek.

9 Aralık 2022 tarihinde yine Ege Palas Business Hotel’de “Geleceğe Bir Adım Önde Olmak: Metaverse-Dijital Gelecek”, “Daha İyi Bir Dünya için: Etki Yatırımları”, “Tarım Meydanı-Bölgesel, Ulusal ve Küresel Tarımda Yeni Dengeler” oturumları ile Ege Ekonomik Forumu’nun altıncısı sona erecek.

 6. Ege Ekonomik Forum ve içeriğine ilişkin olarak Kordon Otel’de bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Ege ihracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı İbrahim Gökçüoğlu, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ömer Gökhan Tuncer, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu, BASİFED Başkanı Mehmet Ali Kasalı, İzmir Sanayici ve İş insanları Derneği (İZSİAD) Başkanı Hasan Küçükkurt, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) Başkanı Sibel Zorlu, Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer katıldı.

100. yıl vurgusu

Ege Ekonomi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, bu yılki forumda teknolojiyi, insanı, yeşil ekonomiyi ve küresel dünyadaki gelişmelerin ele alınacağını açıkladı. Susam, “İzmir ve Türkiye’nin en önemli günleri hep İzmir ölçeğinde olmuştur. Bu yıl İzmir ve Türkiye’nin 100. kurtuluş yılı ile Şubat ayında İktisat Kongresi’nin 100. yılını kutlayacağız. İzmir ve Ege Bölgesi, Atatürk’ün iktisat kongresine ortaya koyduğu hedeflere ulaşmak için uygun olduğu bir bölgedir. Atatürk; serbest pazarı, çağdaşlığı, demokratlığı, iş dünyasının belirleyici olduğunu gösteren İktisat Kongresi’ni bu anlamıyla kentimizde düzenlemişti. Biz de EGEV olarak Atatürk’ün koyduğu hedeflere ulaşmak için bu anlayışı devam ettiriyoruz” dedi.

“Işık tutacak”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu da, Forum’da gençlerin de ilgisini çeken önemli konuların konuşulacağını aktararak, “İzmir ekonomisinin gelişmesi için sanayiden tarıma kadar her alanda belediyenin yatırımlar çok önemli. Belediye olarak yaptığımız yatırımlar kentin geleceği için, kenti dirençli hale getirmek için hayata geçiriliyor. Fakat güven ortamının olması yabancı yatırımcıların da kentimize ve ülkemize olan ilgisini artıracaktır” dedi.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Başkanı Selami Özpoyraz da şunları söyledi. “Bu tür organizasyonlar kentimizin gelişimi için son derece önemli. Tıpkı 100 yıl önce İzmir İktisat Kongresi’nin kentimizde yapılması gibi bu Forum’un kentimizin geleceğine ve ekonomisine ışık tutacaktır.”

Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı İbrahim Gökçüoğlu, kapsamlı şekilde güncel konuları kapsayan programla Ege Ekonomik Forum’un İzmir’e ve Türkiye’ye değer katacağını dile getirirken, böyle bir organizasyona ev sahipliği yapacak olmanın gururunu yaşadıklarını kaydetti.

EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ise İzmir’in tarih boyunca ülkemize en fazla katkıyı veren kent olduğunu açıkladı. Eskinazi, “Yeni yüzyılı iktisat açılımını şimdi de Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılına yön vermek için ele alacağız. Dünya genelinde yüzyılda bir olan her şeyi son yıllarda hep karşımızda gördük. Hedeflerimize ulaşmak için geniş kapsamlı bir plan gerek. Dijitalleşmeden yeni nesil tarımla kadar her alanda sürdürülebilir bir Ege ve Türkiye’yi Forum’da konuşacağız” diye konuştu.

“Dünyanın gözü İzmir’de olur”

Toplantıda konuşan ESİAD Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Sıktı Şükürer, forumun önümüzdeki yıllarda dünya açısından önemli bir konuma geleceğine inandıklarını vurguladı. Şükürer, “Gönül ister ki forum gelecekte Davos gibi dünyaca önemli CEO’ların yöneticilerin geldiği bir toplantıya evrilir. Çeşme gibi bur turizm cennetinde 5-6 günlük bir program yapılarak dünyanın en güçlü şirketlerini üst düzey yöneticileri katılır. Belki de gelecekte tıpkı Davos Dünya Ekonomik Forumu’nun açılışında olduğu gibi bu Forumu da eski ABD Başkanları açar. Böylece dünyanın gözü İzmir’de olur” diye konuştu.

Ticaret Bakanı Muş da gelecek

6. Ege Ekonomik Forum’un onur konuğu Ticaret Bakanı Mehmet Muş olacak. ESİAD Başkanı Sibel Zorlu; Değişen enerji, jeopolitik, iklim değişikliği ve yatırım dinamikleri çerçevesinde Türkiye ve şehirlerimiz nasıl hazırlanmalı başlığını seçtiklerini bildirdi. EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer ise Geleceğe bir adım önde olmak; Metaverse ve Dijital Gelecek başlığında katkı vereceklerini söyledi.

BASİFED Başkanı Mehmet Ali Kasalı, Ege Ekonomik Forum’un paydaşları olan tabloya Türkiye’nin hiçbir yerinde rastlamanın mümkün olmadığını belirtirken, “EGEV gibi bir kuruma sahip olmamız önemli. Türkiye’nin ekonomi politikalarının kentte yaşıyoruz. Ege Ekonomik Forum da Türkiye’ye yön verecek toplantı olacak” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loading