İzmir ve Çeşme’de iki proje

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehri… Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı. 8 bin yıllık geçmişiyle bir medeniyet ve kültür şehri olmasına rağmen ne yazık ki turizmde hak ettiği yerde değil.

Bunun çeşitli sebepleri var. Bunların başında hava ulaşımı geliyor. Yurt dışı direk uçuş bağlantıları sınırlı. İzmir’den sabah gidip akşam dönebileceğiniz kaç ülkeye direk uçuş var ki…

Ayrıca İzmir, Türkiye’ye fuarcılığı öğreten bir şehir. Şehrin merkezinde yer alan Kültür Park önemli bir hazine olarak duruyor. Kültür Park ile birlikte Balçova Termal Tesisleri, günümüzde tabiri caizse atık durumda. Bu yerlerle birlikte sahil şeritleri çok acil düzenleme gerektiriyor.

Geçen hafta Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy İzmir’deydi. Turizm Bakanlığı’na devredilen Alsancak’taki eski Tekel Fabrikası binası ve çevresinde süren tadilat ve restorasyonu inceledi. Bende orada idim.

Tekel binası, kültür ve sanat merkezi olarak hizmet verecek. Sayın Bakan basın toplantısında kültür merkezini bitmiş gibi hayal ederek yaşadı ve projeyi en ince detayına kadar anlattı.

Burası biterse İzmir, büyük bir kültür sanat merkezine sahip olacak. Merkezin açılışı 2023 yılı başında yapılması planlanıyor.

Sayın Ersoy’un yaptığı bu teknik gezide, gözlerim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’i aradı, ama yoktu. Olmasını isterdim.

Çünkü, İzmir’e büyük bir cazibe merkezi yapılıyor olmasından mutlu oldum. Emeği geçenlere teşekkürler.

Balçova Termal Tesisleri, İzmir’in bir başka önemli turizm potansiyelini barındırıyor. Sağlık turizmi için önemli bir bölge… İzmir Valiliği’nin sahip olduğu tesisler geçmişte İskandinav ülkeleri için bir cazibe merkeziydi.  Valiliğin sahip olduğu otelin yanı sıra özel sektörün işlettiği bir otel var bölgede.

İnciraltı ve sahil şeridiyle birlikte bu bölge yeniden planlanmalı. Bakanlık, valilik ve belediye el ele vererek bölgeyi ayağa kaldırması gerekiyor. İyi bir planlamayla yeniden çekim merkezi olabilir. Zira termale tedavi için gelen turist refakatçisiyle birlikte 21 gün kalıyor.

Çeşme’ye gelince…

Bir başka sevincim, Sayın Bakanın Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi ile ilgili açıklamaları oldu. Projenin hukuki altyapısının hazırlandığını, planlamada sona yaklaşıldığını belirtti.  Bölgenin dokusuna zarar vermeden doğru projeleri planlayıp hayata geçirmemiz gerektiğini kaydetti.

Toplantı dışında yaptığımız sohbette de fikir düzeyinde pek çok projeden büyük bir heyecanla bahsetti.

Sayın Bakanın anlattıklarından Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi’nin turizmde ikinci bir Antalya planlaması gibi görünüyor olmasından dolayı çok memnun oldum. Sayın Ersoy’un İzmir için çok büyük şans olduğunu düşünüyorum. Umarım yerel yöneticiler kendisinden desteklerini, işbirliklerini esirgemezler.

Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi yatırımlar için büyük fırsatlar sunuyor. İzmir’in kültür ve turizmine hayırlı sonuçlar getirir.