Adana ile festival yarışında Mersin bir adım öne geçti

Adana ve Mersin, hep yarış içinde iki kentimiz… Yarış, kentleri dinamik tutuyor. Son dönemde Adana etkinlikleri ile öne geçmişti. Özellikle Portakal Çiçeği Karnavalı ve Lezzet Festivali ile Adana adeta komşusunu yarışta geride bırakmıştı. Ama Mersin son yaptığı Narenciye Festivali ile komşusunun bir adım önüne geçti.  Üstelik festival kararı son anda alınmıştı. Bugüne kadar bu festivallere önderlik eden Mersin Ticaret Borsası’nda seçim yeni bitmişti. Başkan Abdullah Özdemir seçimi açık ara farkla kazanmıştı. Aynı zamanda Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı da olan Abdullah Özdemir hemen kolları sıvadı.

İlk başvurduğu isim kısa bir süre önce kente atanan Vali Ali Hamza Pehlivan oldu. Bugüne kadar gittiği her görev bölgesinde fark yaratan Vali Ali Hamza Pehlivan etkinliğe tam destek verdi. Hatta destek vermekle kalmadı, etkinliğe önderlik yaptı. Kentteki bütün kurum ve kuruluşları hareket geçirdi. Başkan Özdemir bu büyük destekle işe başladı ve kısa bir sürede muhteşem bir festival yaptı. Mersin’e festival boyunca tam 300 bin ziyaretçi geldi. Mersin sadece narenciye de değil her alanda farkındalığı bir tık yukarı taşıdı. Adana bu etkinliği yakından izledi ve üstüne çıkmak için planlar yapmaya başladı.

Ama Mersin mesajını vermiş ve narenciyede sahip olduğu üretim ve ihracat gücünü ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak amacıyla bundan 11 yıl önce çıktığı yolun doğruluğunu ortaya koymuştu. Mersin Narenciye Festivali, dört yıl aradan sonra, 7’den 70’e,  binlerce Mersinlinin akınına uğrayarak, Mersin’e pandemi sonrası hasret kaldığı renkli anları yaşattı. Bu yıl ‘Mersin Narenciyedir, Narenciye Hayattır’ sloganı ile düzenlenen 8’inci Mersin Uluslararası Narenciye Festival,  iki gün boyunca çeşitli etkinliklerle gündemi belirledi.

Bu etkinlikle Türkiye’nin dünya narenciye pazarındaki en önemli oyuncusunun Mersin olduğu mesajı verildi. Öyle ki Türkiye narenciye üretiminin yüzde 26’sı, ihracatın ise yüzde 36’sı Mersin’e ait olduğu vurgulandı. Mersin’in ihracat gelirinin yüzde 15’i ise yine narenciyeden geldiği bilgisi paylaşıldı. Festivale ilişkin en önemli değerlendirmeyi Mersin Ticaret Borsası ve Mersin Uluslararası Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir şu sözlerle aktardı:

“Bizim kentimiz narenciye ile özdeşleşti. Festival bunu pekiştirdi.  Rize için çay, Ordu ve Giresun için fındık, Malatya için kayısı, Aydın için incir neyse Mersin için de narenciye odur. Her zaman ve her koşulda olduğu gibi narenciye üreticilerimiz üretmeye, ihracatçılarımız ihraç etmeye devam ediyor. En büyük arzumuz üreticilerimizin ve ihracatçılarımızın alın terlerinin karşılığını almalarıdır. Ana amacımız kamuoyunun dikkatini narenciye ve narenciyenin başkenti Mersin’e çekmek. Çünkü Türkiye narenciye üretiminin yüzde 26’sı, ülkemiz narenciye ihracatının 36’sı Mersin’e ait. Mersin’in ihracat gelirinin yüzde 15’i narenciyeden geliyor. Böylece ülkemizin dünya üretiminde sekizinci, ihracatında üçüncü olduğu narenciyenin hak ettiği değeri bulmasını sağlamayı hedefliyoruz. Üretimin ve başta genç nesillerimiz olmak üzere tüketimin artması başlıca amacımızdır. Özellikle marka oluşturmanın ve marka değerini yükseltmenin, yeni ihraç pazarlarına açılmanın yollarını bulmalıyız.”

Özdemir festivalin Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıdığını vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti:

“Festivalimiz oluşturduğu güçlü birlik ve beraberlik ile Mersin’in neler başarabileceğinin en somut, en güzel örneği. İlmek ilmek işlediğimiz figürlerimiz ile tam bir görsel şölen sunduk. Oluşturduğumuz bu narenciye dünyasında emek, ekip ruhu, dayanışma, hayal gücü, sanat ve enerji var. Ülkemizde yapılan birçok meyve festivali var. Mersin Narenciye Festivali’ni diğerlerinden ayıran bir farklılığı var. Bu farklılık, narenciye ürünlerinin bizzat kendisinin süsleme aracı olarak kullanılması. Süslemelerde kullanılan 100 bin kilogram, 500 bin adet narenciye var. Günde ortalama 70 kişi ile 10 bin saati aşan iş gücü var. Bu özelliği ile festivalimiz, Türkiye’nin ilk, tek ve en görkemli festivali olma özelliğini taşıyor. Buradaki ürünleri festival sonunda halkımıza dağıtacağız.”

Rakamlarla Festival

Bu yıl 70 bin dönüm alan üzerine kurulan figür ve alan süslemelerinde 100 bin kilogram ağırlığında 500 bin adet narenciye ürününün kullanıldığı festival hazırlığında günde ortalama 70 kişi ile 10 bin saati aşan iş gücü görev yaptı. İlk üç saatinde yaklaşık 50 bin kişi ağırlandığı etkinlik kapsamında açılan stantlarda yöresel ürünler ve el emeği çalışmalar da görücüye çıktı. Greyfurt, portakal ve limonla süslenen kuş, tren, ahtapot, ejderha, balina, denizaltı ve helikopter figürleri de Mersinlilerin festival alanındaki fotoğraf stüdyosu haline geldi.

**********

İşte Şekib Başkan’ın yeni yönetim kurulu

Olacak iş değil. 50 bine yakın katılım oldu İstanbul Ticaret Odası (İTO) seçimlerinde… Meclis üyelerinin büyük çoğunluğu Şekib Avdagiç’in listesinden seçildi. Ve bu gelişmenin ardından geçtiğimiz hafta İTO başkanı ve yönetimi seçmek üzere sandık başına gitti. Şekib Avdagiç, 273 üyeli İstanbul Ticaret Odası Meclisi’nde yapılan seçimde 184 oy alarak yeniden başkanlığa getirildi. Böylece Avdagiç, 140 yıllık geçmişe sahip İstanbul Ticaret Odası’nda ikinci defa Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Rakibi,Restoran Hizmetleri Sektörü’nden meclise giren ve başkan adayı olan Atilla Bingöl’ün listesi ise 83 oyda kaldı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra yaptığı konuşmada, Meclis Üyeleri’ne 21’inci Dönem’de de kendisine ve yönetim kuruluna gösterdikleri güvenden dolayı teşekkür etti.

Avdagiç, “İTO’da çok az başkana nasip olan ikinci dönemde de başkanlık yapmaya beni ve ekibimi layık gördüğünüz için teşekkür ediyorum” dedi.

İTO seçimlerinin geride kaldığını ve şimdi hep birlikte İstanbul için, İstanbul iş dünyası için çalışma zamanı olduğunu kaydeden Avdagiç, “Şimdi ‘bir olma, iri olma ve diri olma’ zamanı. Şimdi ayrılıkları bir kenara koyup ülkemizi “muasır medeniyet seviyesinin” üzerine taşımak için iş birliği ve güç birliği içinde çalışma zamanı. Şimdi, daha çok üretmek, daha çok ihracat yapmak, daha çok istihdam oluşturmak için üzerimize düşeni yapmak zamanı” ifadelerini kullandı.

Avdagiç başkanlığındaki İTO’nun 2022-2026 yılları arasında görev yapacak yönetim kurulu asil üyeleri şu isimlerden oluştu:

Şekib Avdagiç (Yönetim Kurulu Başkanı), Ahmet Özer, Bahadır Yaşık, Giyassettin Eyyüpkoca, İbrahim Doğan Salman, Mehmet Develioğlu, Murat Hazıroğlu, Münür Üstün, Sami Salih Atılgan, Yakup Köç, Zeki Akbal.

Diğer yandan İTO’nun yedek yönetim kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluştu: Fuat Kulaçoğlu, Bülent Şen, Ali Yüksel, Mustafa Cantürk, Murat kılıç, Ercan Vergili, Ertuğrul Yılmaz, Saim Aşçı, Eyüp Topal, Ekrem Yiğit

Erken, Meclis Başkanı oldu

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclisi, 21. Dönem Meclis Başkanlığı seçimi gerçekleştirildi… İstanbul Ticaret Odası’nın 21’nci dönem Meclis Başkanı Erhan Erken oldu.

İTO Yönetim Kurulu ile aynı gün yapılan yeni dönemin ilk meclis toplantısında, İTO Meclis Başkanlık Divanı da seçildi.

Meclis salonundaki oturum, İTO Meclisi’nin yaşça en büyük üyesi sıfatıyla Bayram Doğan başkanlığında toplandı. Ardından Meclis Üyeleri, Meclis Başkanı ve Meclis Başkanlık Divanı için oy kullanıldı.

Meclis Başkanlığı için yapılan seçimde Erhan Erken İstanbul Ticaret Odası’nın yeni Meclis Başkanı seçildi. İTO Meclis Başkan Yardımcılarına Sultan Selim Şimşek ve Mustafa Büyükdede seçilirken, Meclis Katip Üyesi ise Ercan Özboyacı oldu.