FETÖ’den bir skandal daha

FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski albay Cengiz C., 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, "örgüt abisi" aracılığıyla önceden aldığını itiraf etti.

Kara Kuvvetleri Komutanlığınca, FETÖ irtibatı şüphesi üzerine eski albay Cengiz C. hakkında idari soruşturma başlatıldı. Araştırma sonucundan şüphelinin Kuleli Askeri Lise öğrencisi olduğu yıllarda “cemaat bağlantısı” nedeniyle soruşturma geçirdiği belirlendi.

Bunun üzerine 27 Mart 2017’de beyanına başvurulan Cengiz C. örgüt evinde askeri lise sınavına hazırlandığını ve soruların bir kısmının önceden kendisine verildiğini söyledi. Bu itiraflardan sonra hareket geçen KKK Hukuk Hizmetleri Başkanlığı, Cengiz C.’nin durumunu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bildirdi.

Terör Suçları Soruşturma Bürosunca şüpheli hakkında yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede beyanlarına yer verilen Cengiz C., ilk ve ortaokulu Tokat’ta tamamladıktan sonra askeri lise sınavlarına girmeye karar verdiğini, bu durumu paylaştığı bir hemşehrisinin aracılığıyla 1985’te Ankara’ya geldiğini söyledi.

Burada FETÖ’ye bağlı bir evde sınava hazırlanmaya başladığını belirten Cengiz C., “Evde, üniversite okuyan ve benden yaşça büyük biri vardı, birinin adı Ö.K. idi. İsmini hatırlamadığım bir kişi daha vardı. Üç öğrenciydik, üniversiteye giden kişi, bizi Türkçe, fen ve matematik çalıştırıyordu. Bu evde kaldığım kısa dönemde beni tanımaya, ölçmeye çalışırlardı. O zaman çocuk denecek yaştaydım. Şimdi geriye dönüp baktığımda oranın FETÖ’nün olduğunu anlıyorum.” ifadelerini kullandı.