BM’den tahıl anlaşması açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Karadeniz Tahıl Girişimi'nin yenilenmesi konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Guterres, G20 Zirvesi öncesi düzenlediği basın toplantısında, zirvenin kritik dönemde gerçekleştiğini ve dünyanın her yerindeki insanların hayat pahalılığı ve iklim değişikliğinin etkileriyle sarsıldığını ifade etti.

Jeopolitik gelişmelerin yeni çatışmalar yarattığını belirten Guterres, “G20, köprüleri kurmak ve bu krizlere cevap bulmak için sıfır noktası. İlk olarak iklim değişikliği, çağımızın zorluğu. Sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırma hedefi uzaklaşıyor. İklim kaosunun dönülmez bir noktaya gelebileceği yöne ilerliyoruz. Bilim, sıcaklığın bu limiti aşması durumunda varoluşsal bir krizle karşılaşacağımızı söylüyor ama emisyonlar ve sıcaklık artmaya devam ediyor. Yeni bir yaklaşıma ihtiyacımız var. G20 ülkeleri küresel emisyonların yüzde 80’inden sorumlu” dedi.

Dünyanın giderek daha fazla bölgesindeki açlık ve kıtlığı önlemek için acil harekete geçilmesi gerektiğini ifade eden Guterres, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin piyasaları stabil hale getirme ve gıda fiyatlarını düşürmeye yardımcı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Her bir yüzdelik düşüş, açlığı hafifletiyor ve hayatları kurtarıyor. Ayrıca küresel gübre krizini hafifletmeliyiz. Gübre fiyatları salgın öncesine göre üç kat daha fazla, Rus gıda ve gübresinin küresel marketlere serbest şekilde akışının sağlanması için tüm engelleri sonlandırmak için çalışıyoruz. Başta ödemeler olmak üzere kalan tüm sorunları çözmek ve Karadeniz Tahıl Girişimi’ni yenilemek için durmaksızın çalışıyoruz.”