Vatandaş, 6’lı Masa’dan ne bekliyor?

İktidar 6’lı Masa’yı dağıtmak ve muhalefet saflarında ayrışma yaratmak amacıyla, anayasa değişikliği hamlesinden vazgeçildi.

Bu girişimin bir başka hedefi, seçimle birlikte referandum sandığını da getirerek, seçmenin kafasını referandum konusuyla karıştırmak ve seçmeni kutuplaştırıp bloklaştırmaktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ısrarla istediği anayasa değişikliğini referanduma götürme kararından vazgeçti.

6’lı Masa’yı oluşturan partilerin liderleri, 14 Kasım Pazartesi günü bir araya gelerek 7’nci parti olarak BTP’nin birlikteliğe katılım talebini değerlendirecek. Peki, muhalefet partileri, iktidarın “masayı dağıtmaya yönelik” hesabını boşa çıkarabilecekler mi?

 Aksoy Araştırma’nın verilerine göre, yüzde 70’lik bir seçmen kitlesi, 6’lı Masa’nın seçime kadar devam edeceğini düşünüyor. Vatandaş, 6’lı Masa’dan ve genelde muhalefetten neler bekliyor? Bu soruları ve konuları, siyasetçilerle, uzmanlarla tartıştık.

********

“’BUNLAR ADAY ÇIKARAMAZ’ KANAATİ HER GEÇEN GÜN YAYGINLAŞMAKTADIR”

Metin Öney (Eski Milletvekili)- Altılı Masa veya ilk ismi ile Millet İttifakı, Cumhurbaşkanı adayını tespit edinceye kadar devam edecektir. Çünkü aksine bir davranış, ittifakın bütün ortakları için son derece kötü sonuçlar doğurur. Büyük ümitlerle ve vaatlerle ve de 20 yıldır ülkeyi sorundan soruna sürükleyen bir yönetime karşı kurulmuş bir ittifakın sonuç almadan dağılması, düşünülemez.

Şüphesiz mevcut yönetim, ittifakın dağılması için pek çok çareye başvurmaktadır. Buna biraz da ittifakın ortaklarının tutum ve davranışı yol açmaktadır. Zaman zaman yapılan yersiz açıklamalar, karşı tarafa imkân vermektedir. Mesela, öncelikle aday açıklamasının bu kadar gecikmesi toplumda ciddi bir umutsuzluk yaratmıştır. Bırakın, iktidarın söylemlerini, halkın içinde yaşayan biri olarak belirtiyorum ki “Bunlar aday çıkaramaz, adayları yok” kanaati her geçen gün yaygınlaşmaktadır.

Bunların yanı sıra, iktidarın Anayasa değişikliği teklif ve talebi de zamansız ve yersiz,  Başörtüsü kanun teklifine karşılık, karşı bir girişimdir. Bunlara pek çok konuyu eklemek mümkündür. Yine yurt dışı gezileri de bunlara eklenebilir.

Şimdi… Öncelikle Millet İttifakı artık gecikmeden adayını açıklamalıdır. Aday da, plan ve projeleri ile tabir uygunsa, Türkiye kazan, kendisi ve ekibi kepçe bütün ülkeyi karış karış dolaşarak her bir vatandaşa ulaşmalıdır. Partiler de seçim kapıda olduğuna göre, bütün vatan sathını dolaşıp programlarını ve adaylarını tanıtmalıdır. Bunların dışında artık söylenecek söz ve söylemler boşunadır.

Bize göre CHP verdiği başörtüsü ile ilgili kanun teklifini geri çekmeli ve böylece İktidarın anayasa değişikliği teklifini de boşa çıkarmalıdır. Çünkü, başörtüsü konusu öyle veya böyle bitmiş bir konudur. Anayasa değişikliği teklifi tekrar tartışmaya açılırsa bu altılı ittifakın aleyhine olur ve iş kendi mecrasından çıkarak iktidarın alanına girer ki asla doğru olmaz. Şimdi ittifakın odaklanacağı konu, Cumhurbaşkanı adayı ve ülkenin içinde bulunduğu sosyo ekonomik ve siyasal ve hukuksal tablonun vahimliği ve çözüm yollarıdır. Bunların dışında yapılan söylemler halkın ilgisi dışındadır.

Çünkü halk, iki konu ile doğrudan ilgilenmektedir. “Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Bu aday sorunları nasıl çözecek?”

Altılı Masa’ya, yeni ortaklar eklemenin pratikte hiç bir faydası yoktur. Eklenecek ortakların kayda değer oy kitlesi olmadığı düşünülürse, konu daha da açıklık kazanır. Kaldı ki, seçimin çok yaklaştığı böyle bir ortamda, ittifakı tartışmalara açmak da doğru bir davranış olmaz diye düşünüyoruz.

14 Kasım’da yapacakları toplantı sonrası, ittifak, en kısa zamanda mesela gelecek oturumda adayı açıklayacaklarını belirtmeli ve yaptıklarını söyledikleri plan ve projelerini de öyle küçük bildirilerle değil, genişletilmiş bir basın toplantısı ile açıklamalıdırlar. Artık “Seçim tarihi açıklansın, aday hazır” gibi söylemlerin, millet nezdinde gerekli etkiyi yapmadığı açıktır.